Tre udvist for ulovligt arbejde - nu undersøger politiet ejeren af firmaet

Politiet efterforsker nu en virksomheden efter udvisning af tre udenlandske arbejdere.

Københavns Vestegns Politi har sammen med flere andre myndigheder slået til mod en virksomhed. Tre mænd er udvist, og nu bliver ejeren af firmaet også undersøgt.

Københavns Vestegns Politi har sammen med flere andre myndigheder slået til mod en virksomhed. Tre mænd er udvist, og nu bliver ejeren af firmaet også undersøgt.

Foto: Robert Hendel

Tre udenlandske statsborgere er blevet sendt ud af landet efter, at tre myndigheder besøgte en virksomhed. Samtidig undersøger politiet, om virksomhedens ejer kan blive holdt ansvarlig.

Den Korte Version
  • Tre udenlandske statsborgere blev udvist efter en koordineret aktion i en virksomhed i Taastrup.
  • Aktionen blev udført af Arbejdstilsynet, Skat og Københavns Vestegns Politi.
  • De udviste inkluderede to mænd fra Bangladesh og en mand fra Afghanistan uden de nødvendige tilladelser.
  • Politiet undersøger nu virksomhedens ejers ansvar i sagen.
  • Yderligere syv udenlandske ansatte med tilladelser blev fundet, og deres modtagelse af sociale ydelser undersøges.
Dette resumé er genereret af kunstig intelligens og kvalitetssikret af journalister.

Den koordinerede aktion, der blev gennemført af Arbejdstilsynet, Skat og Københavns Vestegns Politi, fandt sted onsdag den 22. januar i Taastrup. Kontrollen resulterede i, at tre personer blev udvist af landet. 

Der var tale om to mænd på 55 og 57 år fra Bangladesh, som ikke havde arbejdstilladelse, samt en 29-årig afghansk mand, der hverken havde opholds- eller arbejdstilladelse i Danmark.

Alle tre mænd modtog straksbøder, blev udvist af Udlændingestyrelsen med et toårigt indrejseforbud og er siden blevet sendt ud af Danmark. Nu efterforsker politiet, hvilken rolle virksomhedens ejer har spillet i sagen.

- Det er vigtigt, at man som arbejdsgiver har helt styr på, om udenlandske ansatte lovligt må arbejde i Danmark. Det er noget, vi som myndigheder kontrollerer ved besøg, og bødestraffen kan erfaringsmæssigt være høj, siger Kristian Broch, der er politikommissær og leder af udlændingesektionen ved Københavns Vestegns Politi.

Modtog sociale ydelser

De tre udlændinge var ikke det eneste, som myndighederne faldt over, da de besøgte virksomheden i Taastrup. Under aktionen traf myndighederne yderligere syv udenlandske statsborgere, som havde opholds- og arbejdstilladelse i Danmark. 

Flere af dem muligvis modtog tilsyneladende offentlige ydelser, mens de havde arbejde i virksomheden, og det forhold er myndighederne nu ved at undersøge nærmere.

Københavns Vestegns Politi gennemfører cirka 50 planlagte kontrolaktioner om året i samarbejde med andre myndigheder. Aktionerne, der typisk har til formål at afsløre social dumping og ulovligt arbejde, omfatter besøg på omkring 130 virksomheder på Vestegnen.

Myndighedernes besøg sker ofte på baggrund af anmeldelser og er rettet mod virksomheder, der enten underbetaler sine ansatte eller beskæftiger personer uden de nødvendige tilladelser til at arbejde eller opholde sig i Danmark.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...