Geelsgårdskolen i Virum har modtaget en donation på 172.029 kroner fra Salling Fondene via Føtex Virum. Donationen skal bruges til at etablere et sanserum, der skal forbedre hverdagen for skolens elever.
Geelsgårdskolen er en regional specialskole for børn med svære funktionsnedsættelser af fysisk, psykisk og sansemæssig karakter. Skolen har over 100 elever, som alle har brug for et tilpasset læringsmiljø. Sanserummet skal give eleverne mulighed for at finde ro eller få mere stimuli, afhængigt af deres individuelle behov.
Pengene fra donationen skal blandt andet bruges til et vibrerende og lysende kuglebad med interaktiv terning og mikrofon, en projektor med lydanlæg samt en boldvasker. Boldvaskeren er vigtig, da mange af eleverne har udfordringer med immunforsvaret. Sanserummet skal både bruges i undervisningen og i terapeutiske sammenhænge og vil også give mulighed for sociale interaktioner mellem eleverne.
- Vi er lykkelige over, at Salling Fondene via Føtex Virum vil hjælpe os med at etablere et sanserum, som tilbyder eleverne de bedst mulige betingelser for deres undervisningsudbytte, nærvær, sundhed og livskvalitet, siger skoleinspektør og forstander på Geelsgårdskolen, Rasmus Rubæk.
- Vi er glade for, at vi kan være med til at støtte et godt og lokalt initiativ som sanserummet og hjælpe eleverne, så de får en endnu bedre skolegang, siger varehuschef i Føtex Virum, Michael Zehle.
Donationen til Geelsgårdskolen er en del af en større uddeling fra Salling Fondene, som i denne omgang har doneret tre millioner kroner til 14 projekter fordelt over hele landet. Projekterne er indstillet af Føtex-varehuse og støtter fællesskaber og aktiviteter for børn og unge. Donationerne ligger mellem 50.000 og 250.000 kroner.
- I Føtex ønsker vi at gøre en forskel for lokalområderne, børn og unge. Vi vil gerne bidrage til fællesskaber, trivsel, nærvær og aktiviteter, og alle 14 projekter taler godt ind i det. Vi er utroligt glade for, at vi i denne omgang kan være med til at realisere så mange lokale drømme og støtte de mange ildsjæle, selvom det har været svært at vælge blandt de mange virkelig gode projekter. Ligeledes er det dejligt, at vi har kunnet øge antallet af donationer i 2024, og så passer projekterne rigtigt fint ind i vores nye strategi om at fremme sundheden, siger direktør i Føtex, Morten Møberg.
Salling Fondene har siden 2018 doneret 19 millioner kroner til 85 projekter i 55 byer. Fondene er eneejer af Salling Group, som blandt andet driver Føtex, Bilka og Netto. Overskuddet fra Salling Group bliver enten geninvesteret i virksomheden eller uddelt som donationer til lokale og nationale projekter.