75 år
Direktør Michael Lerche, Charlottenlund, fylder 75 år den 22. februar.
Michael Lerche forudså som en af de første i Danmark, at fremtiden ville bringe IT med sig, og allerede i 1980 startede han virksomheden Multi-inform A/S. På daværende tidspunkt var der ikke mange, der troede på ideen om, at alle en dag ville eje en computer.
De tvivlende blev dog hurtigt gjort til skamme, og Multi-inform A/S udviklede sig under Michael Lerche til en af PC-branchens førende virksomheder med afdelinger i hele landet og mere end 250 medarbejdere.
Som 50-årig valgte Michael Lerche at sælge sine aktier i Multi-inform A/S og i stedet hellige sig bestyrelsesarbejde, med aktiviteter spændende vidt fra Dansk Handel til Gentofte Kunstvenner.
Efter en periode med mere tid til familien og det organisationspolitiske arbejde blev lysten igen vakt til at være iværksætter. Denne gang som direktør og partner i virksomheden Lomax A/S, der på det tidspunkt var en lidt gammeldags kontorforsyningsvirksomhed, baseret på katalogsalg.
Allerede fra begyndelsen havde Lerche en vision om at gøre Lomax til en af Danmarks førende e-handelsvirksomheder. Strategien lykkedes, og for fem år siden kunne en tilfreds Michael Lerche trække sig tilbage og roligt give stafetten videre til sin betroede marketingdirektør, efter at omsætningen under hans ledelse var vokset med 550 procent.
Privat er Michael Lerche gift med Margit, som han har dannet parløb med i 50 år. Sammen dyrker de flittigt bridge, sejlads, gymnastik og rejser sammen med både børn, svigerbørn og børnebørn. Parret har døtrene Maria og Molise og med fem drengebørnebørn i alderen 2-12 år kræver det god energi at være en aktiv bedstefar.
Energien opnås blandt andet med gå- og løbeture til Charlottenlund Søbad for at få dagens dukkert i Øresund. Helst tidligt om morgenen, så solopgangen og dagens gry kan nydes. Det daglige kolde gys har været en del af det faste program i de sidste 50 år og kan slet ikke undværes. Måske spiller Michael Lerches fortid som konkurrencesvømmer ind her.
Til daglig bor Michael og Margit Lerche i Charlottenlund, tæt på børn og børnebørn, men de tilbringer også meget tid på Tåsinge i deres hus ved Svendborgssund, som er et samlingssted for hele familien.
Pris
Overlæge og professor Børge Nordestgaard, Gentofte, der arbejder på Herlev og Gentofte Hospital, er tildelt Anitschkow-prisen 2022. Han modtager prisen for sit arbejde med forebyggelse af hjerte-kar-sygdomme.
Det er det europæiske selskab for åreforkalkning, EAS, som uddeler prisen, der gives som en anerkendelse af Børge Nordestgaards store bidrag til forskningsområdet.
Børge Nordestgaards forskning har blandt andet fokuseret på arveligt forhøjet kolesterol og ikke mindst betydningen af fedt i blodet, de såkaldte triglycerider, og lipoprotein(a).
Børge Nordestgaard er den blot anden dansker, der modtager Anitschkow-prisen, som ledsages af et beløb på 10.000 euro.
Mindeord
Under overskriften ’En god kammerat er gået bort’ har Mette Werge Whitt, formand for Socialdemokratiet Gentofte, sendt os følgende mindeord om Kaj Thybo:
Et langt liv som aktiv i Socialdemokratiet og fagbevægelsen er slut. Kaj Thybo, Dronningmølle, døde 10. februar i en alder af 75 år.
Gennem mere end fire årtier var Kaj Thybo aktiv i Socialdemokratiet i Gentofte. Han stammede fra Horsens, og han flyttede til Vangede i 1982, da han var blevet valgt som faglig sekretær i Sølv- og Guldsmedearbejderforbundet.
Da forbundet havde til huse i Rømersgade i København, passede det bedre for Thybo at komme på kontoret fra Vangede end fra Ishøj, hvor han havde boet i en årrække forinden. Så ungkarlen Kaj Thybo flyttede ind i en lille lejlighed midt i Vangede – og engagerede sig fra første færd i sit partis lokalforening.
De første år kunne han koncentrere alle sine kræfter om det faglige arbejde og det politiske engagement, da han var ungkarl. Han blev en drivende kraft for Socialdemokratiet i Gentofte, når der var valg til kommunalbestyrelse, Folketinget eller andre forsamlinger – og han virkede hele vejen igennem som en kolossal inspirator for partiets folkevalgte.
Da hans fagforening i 1984 blev fusioneret ind i Dansk Metal, skiftede Kaj Thybo arbejdsmæssig adresse. Men altid var han en garant for, at fagligheden som udlært guldsmed blev husket i et forbund, der også havde mange andre fagligheder. Thybo varetog således Dansk Metals samling af guld- og sølvkunst, også i forbindelse med udstillinger på for eksempel Koldinghus.
Efter nogle år mødte Kaj Anna Marie, og de flyttede sammen i 1987. Det var i kælderen under deres hus, at mange møder de næste mange år blev holdt – Anna Marie og Kajs gildesal blev dét sted, hvor kampagner blev formet, planer blev lagt, sejre fejret og nederlag absorberet.
Kaj Thybo var hjælpsomheden selv over for sine kammerater. Og han var altid optaget af politiske spørgsmål. På hans arbejdsplads, Dansk Metal, var han kendt som en meget kreativ og højt værdsat medarbejder.
Efter sin pension fra fagforeningen gik der ikke mange år, før han og Anna Marie realiserede en drøm. De solgte huset i Gentofte og flyttede på helårsbasis i sommerhuset i Dronningmølle – men helt indtil få dage før sin død var Kaj Thybo stadig optaget af de faglige og politiske spørgsmål.
Han var med til at etablere en stærk lokal afdeling af Faglige Seniorer i Gribskov Kommune, og han var naturligvis også med i Socialdemokratiet i kommunen.
For mens fysikken til sidst ikke kunne holde til mere – Kaj Thybo var dialysepatient de sidste år af sit liv – så var engagementet, holdningerne og de politiske diskussioner intakt lige til det sidste.
På Socialdemokratiet i Gentoftes vegne sender jeg alle gode tanker til Anna Marie og den øvrige, efterladte familie. Tak for lån af Kaj.
Æret være Kaj Thybos minde.


