En kommende konge kommer til byen: - Det er da meget fedt

Torsdag kom det frem, at kronprinsen til februar begynder som værnepligtig i Slagelse.

Anna Schiøtt på 67 år synes, at det er fint, at kronprinsen skal aftjene sin værnepligt i Slagelse.

Anna Schiøtt på 67 år synes, at det er fint, at kronprinsen skal aftjene sin værnepligt i Slagelse.

Foto: Peter Rubek Utzon

En kommende konge kommer snart til byen.

Torsdag kom det nemlig frem, at kronprins Christian skal aftjene sin værnepligt ved Gardehusarregimentet i Slagelse, hvor han begynder til februar.

Den royale nyhed er ikke gået ubemærket hen hos slagelseanerne.

Sjællandske Nyheder gik fredag en tur på gaderne i Slagelse for at høre til folks mening om det.

- Når han skal aftjene sin værnepligt, så er Slagelse vel et godt bud, siger Anna Schiøtt og påpeger, at kronprinsen i forvejen kender til det sydvestsjællandske, da han jo gik på gymnasiet på Herlufsholm i et års tid, indtil han stoppede på skolen i sommeren 2022.

Et hej fra Connie

Der er bred enighed blandt de borgere, som Sjællandske Nyheder spørger, om, at det er fint, at kronprins Christian skal aftjene sin værnepligt i byen.

- Det synes jeg da er helt fint. Det går jeg ind for, og det skal han nok klare, siger 75-årige Connie Christensen.

Hvis hun støder på kronprins Christian til hest i Slagelses gader, vil hun desuden hilse på ham, lyder det grinende fra Connie Christensen.

Connie Christensen på 75 år er sikker på, at kronprinsen klarer værnepligten.
Connie Christensen på 75 år er sikker på, at kronprinsen klarer værnepligten. Foto: Peter Rubek Utzon

Også 21-årige Bastian Friis mener, at det er en glædelig nyhed, at den kommende konge trækker i uniformen i Slagelse.

- Det synes jeg er meget spændende. Det er ikke som sådan noget, jeg har tænkt over, men det er da meget fedt, fortæller han.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...