Julemarked - for sidste gang

Der er pyntet op til jul i både Hal 7 og Hal 9 på Musicon.

Der er pyntet op til jul i både Hal 7 og Hal 9 på Musicon.

Foto: Mie Neel

Julen står for døren, og det er tid til Musicon Julemarked, som i år finder sted for sidste gang.

Årsagen til dette er, at arrangøren ikke længere er i stand til at leje Hal 9, som Roskilde Kommune har solgt til Roskilde Festival, som vil bygge hallen om og flytte sit hovedkvarter dertil.

Julemarkedet 20924 foregår over de to kommende weekender, 7.-8. og 14.-15. december, og der er udsolgte stande i Hal 7 og Hal 9.

I alt er der 160 stande med masser af juleting, delikatesser, vin og spiritus, tøj, tasker, smykker og meget mere. Der vil være masser af aktiviteter for børn, bl.a. med gratis karrusel på Søjlepladsen, hvor man også kan møde julemanden.

Det er også på Søjlepladsen, der traditionen tro kan købes lune æbleskiver, gløgg, varm kakao og andre lækkerier. Der vil også være salg af juletræer.

I weekenden 14.-15. december kører juletoget desuden rundt i hele bydelen med start fra indgangen til Ragnarock.

Der er gratis adgang til julemarkedet, som har åbent alle fire dage fra klokken 10 til klokken 17.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...