Overblik: Leder fortsat efter spædbarnet - her står sagen lige nu

Der ledes fortsat efter spædbarnet i søen ved Anlægget i Slagelse.

Der ledes fortsat efter spædbarnet i søen ved Anlægget i Slagelse.

Foto: Jens Wollesen

Opdateret: Tirsdag d. 26. november klokken 11.14.

Sydsjællands- og Lolland Falsters Politi har i denne uge arbejdet på højtryk, efter de modtog et mystisk tip om, at der skulle være blevet begravet et spædbarn i Anlægget i Slagelse. Det arbejde fortsætter over weekenden, omend politiet ikke vil være synligt til stede.

Sjællandske Nyheder giver dig her et overblik over, hvad vi ved, og hvad der fortsat mangler svar på.

Mystisk tip

Det hele startede i mandags, da politiet var massivt til stede i Anlægget i Slagelse. Forinden havde politiet modtaget et tip, som de på daværende tidspunkt ikke ønskede at gå yderligere i detaljer om.

Tirsdag meldte politiet ud og bekræftede, at man leder efter et spædbarn, som muligvis er blevet gravet ned i anlægget i Slagelse.

I den forbindelse udtalte politiinspektør Kim Kliver, at man er bekymret for en kvinde, som muligvis har brug for hjælp.

- Vi er bekymrede for, at der kan være en kvinde, som har brug for hjælp. Vi har brug for at få afklaret, om der er begravet et spædbarn i området, og på samme tid ønsker vi oplysninger, der kan føre os til den pågældende kvinde. Derfor appellerer vi nu til borgerne, sagde politiinspektør Kim Kliver til Sjællandske Nyheder.

Tirsdag formiddag, d. 26. november, oplyser Kim Kliver til Sjællandske Nyheder, at der stadig ikke er noget nyt, men at de undersøger forholdet bredt.

- Vi er opmærksomme på geografiske forhold og informationer fra øvrige samarbejdspartnere.

Sjællandske Nyheder spurgte blandt andet ind til, om politiet har været i kontakt med jordemødre i forbindelse med sagen. Det vil politiet hver be- eller afkræfte.

Vi på Sjællandske har også haft kontakt til Slagelse Sygehus, men herfra ønsker man ikke at kommentere på sagen, så længe den efterforskes.

Læs også

Flere henvendelser fra borgere

Politiets opfordring har medført, at man siden onsdag har fået 15 henvendelser fra offentligheden.

- Vi har fået 15 henvendelser eller lige i omegnen, fortalte Kim Kliver i går til Sjællandske Nyheder.

Det antal er torsdag formiddag stadigvæk det samme, meddeler politiet.

Der ledes intensivt i søen ved Anlægget.
Der ledes intensivt i søen ved Anlægget. Foto: Jens Wollesen

Har indsat dykkere

Siden onsdag har man heller ikke været tættere på nogen opklaring i sagen. Derfor blev der i går onsdag indsat dykkere, som skulle undersøge søen i Anlægget i Slagelse, mens politiet også har undersøgt Smedegadesøen.

Samtidig har politiet i løbet af ugen indsamlet overvågning fra en række borgere i området ved Fruegade, der er placeret lige ved det grønne område ved Anlægget.

Torsdag ved middagstid er seneste nyt, at politiet fortsat leder efter spædbarnet med dykkere.

Der er fortsat intet gennembrud i sagen, lyder den seneste opdatering fra politiet. De ønsker heller ikke at gå i yderligere detaljer om, hvor de undersøger.

Efterforskning skifter karakter

Der bliver ledt på livet løs stadigvæk, det fortæller Kim Kliver til Sjællandske Nyheder. Han konstaterer dog, at der stadig ikke er noget gennembrud. Det vides desuden fortsat ikke, hvorvidt der rent faktisk er et lig af et spædbarn begravet i Slagelse. Grundet sagens alvor undersøger man dog sagen ned til nederste detalje, understreger politiet.

Lørdag skifter efterforskningen karakter, da politiet ikke længere vil være synligt til stede. Der er fortsat intet gennembrud, men politiet fortsætter med end den fysiske tilstedeværelse.

Mødre, der slår deres spædbørn ihjel lige efter fødslen er efterhånden en sjældenhed. Men når det sker, er det ofte unge mødre, som har skjult deres graviditet, der står bag. Det forklarer seniorforsker.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...