Den kendte komponist, pianist og kapelmester Finn Savery, Rungsted Kyst, er død fredag den 15. november. Han blev 91 år.
Finn Savery fik mere end et 70 årigt langt virke indenfor musikken. Han studerede klaver og komposition ved Det Kgl. Danske Musikkonservatorium fra 1953 til 1960 og bredte sig over flere genrer, herunder som jazzpianist.
Svend Erik Jensen, tidligere formand for Hørsholm Musikforening og medlem af repræsentantskabet for Statens Musikråd, var ven med Finn Savery og for ham et usædvanlig stort menneske.
- Finn Savery var en af mine bedste og betydningsfulde af mine mange venner. Han skrev musikken til forestillingen "Teenagerlove", som Jarl Kulle, den store svenske skuespiller opførte ikke færre en 166 gange, siger Svend Erik Jensen.
Succesen førte til, at Finn Savery tjente så mange penge, at han kunne købe sit store hus på Hulsøvang ikke langt fra Rungsted Kyst Station.
- Sidst vi besøgte Finn var han tilsyneladende blevet helt rask og fået en lejlighed, hvor han fik et lille, men godt klaver med. 91 år er også en høj alder, men alle, der kendte ham var enige om, at han var et usædvanlig stort menneske, lyder det fra Svend Erik Jensen.
Læs også
En stor del af mit liv
Komponisten Finn Savery bliver også hyldet på Facebook, hvor Mads Vinding skriver, at "det blev til 50 års fornøjeligt samarbejde, hvor jeg fik spillet noget at det sværeste, men samtidig sjoveste og mest lærerige musik, jeg nogensinde har været med til."
Han mødtes sidste gang med Finn sidste sommer, hvor han lige var kommet på plejehjem, fordi han havde fået problemer med balancen og bentøjet.
- Men han var stadig knivskarp i hovedet og fuld af humor. Finn var et af de mest ordentlige og redeligste mennesker, jeg nogensinde har mødt. Og en stor del af mit liv, skriver Mads Vinding.
På musikmediet Publimus skriver Christian Munch-Hansen, at "Finn Savery var enestående og egensindig pianist og komponist. Han står som en skikkelse i dansk musik, der tidligt (allerede i starten af 1960'erne) turde og havde evnerne til at bringe jazzen og den klassiske musik sammen. Han virkede både som kammermusikalsk komponist og som en fremragende jazzpianist og improvisator. Og han skabte mange gennemførte albums".
Læs også
Mange værker
Af Saverys værker fra de senere år kan nævnes: "Strygekvartet nr. 3" ('90), "Synergie" (guitarkvartet, '91), "I dag og i nat" (båndkomposition, '93/94), "Concerto for Marimba, Harp and String Orchestra" ('94/96), "Trio for Clarinet, Cello and Piano" ('99) of "Sinfonietta '07" (12 musikere).
Med sine egne to ensembler, "Finn Savery Trio" og "Oktet 88" har han bl.a. skrevet "Drum Melody", "Tongue and Groove" og "Zig Zag variations I og II".
I offentligheden er Finn Saverys bedst kendte musik skrevet for teatret: "Frihed det bedste guld" ('61), "Teenagerlove" ('62) og "Bal i den Borgerlige" ('66).
Finn Savery har været medlem af bl.a. Dansk Komponistforenings bestyrelse og Statens Kunstfonds tonekunstudvalg.
Han modtog Statens livsvarige kunstnerydelse samt af en række legater heriblandt Carl Nielsen og Anne Marie Carl-Nielsens Legats Hæderspris (2011).
Bisættelsen af Finn Savery finder sted i Rungsted Kirke fredag den 29. november kl. 11.00.
Læs også
- Kommunen slukker for det sidste oliefyr
- Julemand og borgmester i fælles lysfest
- Museum sender årbog på gaden og gør klar til 100 års jubilæum
- Internationalt besat kvartet spiller i Trommen
- Julen kommer til Arboretet
- Carina plages. Det larmer som tordenbrag og får porcelænet til at klirre
- Støj fra vejbump skal belyses mere. Det skylder vi borgeren