Så er juletræet på plads - her bliver det tændt

Juletræet er ankommet til Glostrup Torv og forberedes til den officielle tænding.

Det er en lidt større process at få sat et 12 meter højt juletræ på fod.

Det er en lidt større process at få sat et 12 meter højt juletræ på fod.

Foto: Jesper Ernst Henriksen

Fredag formiddag kom juletræet på Glostrup Torv på plads. Juletræet er Glostrup Kommunes, og det var derfor medarbejdere fra Vej- og Park, der satte det op. Princippet er det samme som med juletræer hjemme i stuen, med en juletræsfod, der kan justeres, så træet kommer til at stå helt lige.

Når træet er 12 meter højt kræver det bare lidt mere. For at få det på plads i Glostrup var det nødvendigt med en håndfuld mand med beskyttelsesudstyr, en kranvogn og en motorsav. Træet er ud over juletræsfoden også sat fast med nogle solide kæder, så det bliver stående i blæsevejr.

Årets juletræ er en 12 meter høj Nordmannsgran, der ind til for nylig var et endnu højere træ i Gribskov, men da det passer bedst med et cirka 12 meter højt træ på Glostrup Torv, var det kun toppen, der blev sat op her.

Der kommer traditionen tro selvfølgelig lys på træet. Det bliver sat op af elektrikere nogle dage efter træet er på plads, men i god tid inden den officielle juletræstænding.

Juletræet endte med at stå lige
Juletræet endte med at stå lige Foto: Jesper Ernst Henriksen

Træet bliver tændt fredag den 15. november af Julemanden. Showet starter klokken 16.15 og varer cirka 20 minutter. Arrangøren, Glostrup Shoppingcenter, lover et underholdende og festligt trylleshow fyldt med sjov og julemusik. Derefter er der mulighed for at få taget billeder med Julemanden.

Med Glostrup Shoppingcenters app kan børn får en gratis pose slik, mens der er gratis gløgg og æbleskiver fra 16 til 19.

Juletræet foran Glostrup Rådhus og lyset i den store blodbøg bliver traditionelt tændt i slutningen af november.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...