Sidste år lagde over 300 førtidspensionister vejen forbi Elværket til Holbæk Kommunes første inspirationsmesse for førtidspensionister. Det skabte kø hos de fremmødte foreninger, så i år udvider kommunen med to messer, som bliver holdt i hver sin ende af kommunen.
- Holbæk Kommune udvider inspirationsmessen for førtidspensionister til to arrangementer for at imødekomme stor interesse.
- Messerne finder sted i Jyderup Hallen den 7. november og i Holbæk Sportsby den 14. november, begge fra kl. 13.00-15.00.
- Evalueringen af sidste års messe viste, at 45% af deltagerne opdagede nye tilbud, og 40% fik kontaktoplysninger på nye foreninger.
- Formålet med messerne er at inspirere førtidspensionister til et aktivt liv og skabe sociale fællesskaber med hensyn til helbredsmæssige udfordringer.
- Lokale foreninger deltager med stande, og kommunen informerer om muligheder for lønnet beskæftigelse ved siden af førtidspensionen.
Den første messe bliver holdt torsdag den 7. november i Jyderup Hallen, mens den anden finder sted torsdag den 14. november i Holbæk Sportsby, begge dage kl. 13.00-15.00. Alle førtidspensionister er velkomne til messerne og det er ikke nødvendigt at melde sig til.
Bygger på gode erfaringer
Inspirationsmessen i 2023 blev en stor succes.
Da kommunen evaluerede arrangementet, viste det sig, at omkring 45 procent af deltagerne stødte på tilbud og aktiviteter, de ikke kendte til i forvejen, og cirka 40 procent havde fået kontaktoplysninger på nye foreninger og fællesskaber med sig hjem. Flere udtrykte glæde over at føle sig set og værdsat som mennesker, der stadig kan spille en rolle i samfundet og i de sociale fællesskaber på deres egne præmisser. De fremmødte foreninger var også glade for at tale med de mange fremmødte. En af de frivillige fra en forening sagde blandt andet:
-Det var i min optik en kæmpe succes, selvom det ikke gav flere frivillige til vores organisation. De mennesker, der kom, oplever jeg, at vi fik fortalt, at vi godt kan bruge det, som de har at byde på.
To messer skal give mere ro
Den største udfordring ved messen i 2023 var den store trængsel, som de mange fremmødte gav. Formålet med messerne er at inspirere kommunens over 3.000 førtidspensionister til at leve et mere aktivt og meningsfuldt liv. Det nye initiativ skal give deltagerne mere plads og ro til at snakke med de mange fremmødte foreninger. Fokus er på at skabe grobund for gode sociale fællesskaber, der tager hensyn til deltagernes helbredsmæssige udfordringer. Igen i år er der stor opbakning fra lokale foreninger, som vil være til stede for at fortælle om deres aktiviteter. Kommunen vil også være til stede og informere om mulighederne for at arbejde nogle timer i lønnet beskæftigelse ved siden af førtidspensionen. På begge messer vil der også være mulighed for at sidde lidt ned og nyde en kop kaffe eller te undervejs.
Både i Holbæk og i Jyderup stiller det lokale foreningsliv op med stande, hvor man som førtidspensionist kan høre om mulighederne for at yde en frivillig indsats, dyrke motion tilpasset ens formåen eller deltage i et foreningsfællesskab.
Foreninger der deltager i inspirationsmesser for førtidspensionister
Holbæk Seniormotion, Red Barnet, Holbæk Bordtennis Klub, Mutihuset, KreativSkolen, Ældre Sagen, MadOasen, Oplevelsescenter Nyvang, Klapjob, Mænds Mødesteder, LOF Holbæk-Lejre, Aktivitetsvejlederne ved De Aktive Centre, Holbæk Krolf, Ombold, Frivillige mentorer, Frivillig økonomi- og gældsrådgivning, Socialkompas Nordvestsjællands Naturhistoriske Forening, Mellon - Brætspilcafe, Headspace, Røde Kors Holbæk, Depressionsforeningen, Yngre pensionister og Ydelsesservice