Gang i den lokale loge - den fylder 75 år

Bent Henning Jensen er såkaldt ledende mester i logen 'Dansk Broder Orden' i Haslev.

Bent Henning Jensen er såkaldt ledende mester i logen 'Dansk Broder Orden' i Haslev.

Foto: Presse

Logen 'Dansk Broder Orden' i Haslev fejrer i år 75 års fødselsdag også kaldet stiftelsesdag.

Ordenen i Haslev blev stiftet 9. oktober 1949, derfor afholdes der 75-års stiftelsesfest lørdag 12. oktober. Dansk Broder Orden i Haslev er en af 17 afdelinger fordelt over hele landet. Hvert "arbejdssted" ledes af en ledende mester. I Haslev er det for tiden Bent Henning Jensen som har været ledende mester siden 2022.

Dagen starter i logens bygning klokken 12.00 med en reception, hvor alle interesserede er meget velkommen, og hvor der blandt andet uddeles tre donationer af 10.000 kroner til tre demokratisk valgte foreninger. Det er Propa afdeling Næstved, Hjerteforeningen i Faxe og Julemærkehjemmet Liljeborg i Roskilde. Repræsentanter for hver af de tre foreninger vil være til stede for at modtage donationerne.

- Når receptionen er afsluttet og donationerne er uddelt, bliver vores hustruer/samlevere sendt på en bustur til Gisselfeld med guide. Så går vi brødre både lokale og besøgende i logesalen i kælderen for at holde selve festlogen, hvor jeg blandt andet skal aflægge min beretning for det forgangne år. Det er naturligvis kun for indviede brødre, og alle andre vil blive fulgt pænt ud, og dørene vil blive låst, udtaler ledende mester Bent H. Jensen som fortsætter:

- Selve taffellogen kommer til at foregå på Hotel Comwell Køge Strand, hvor vi får lidt godt at spise, der skal holdes de obligatoriske taler og ellers hyggeligt samvær og afsluttende dans til ”Butterflies” gode musik.

Logen i Haslev har i øjeblikket 44 medlemmer.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...