Den 1. oktober åbner Fratellino i Vig Bio med fokus på ægte italienske landretter med inspiration fra Sicilien og en basis med råvarer fra Odsherred.
Bestyrelsen i Vig Bio har valgt brødrene Emilio Gallina og Emil Woxholt til at drive caféen videre efter Frederik Glisbos helbred betød, at han efter fem årSlut efter fem år - Frederik måtte lytte til kroppens nødråb.
Fratellino betyder "lillebror" på italiensk og det er Emilio, som er lillebror og kokken med italienske rødder. Storebror Emil er en stedbror og de har boet sammen fra ganske små, så selvom ikke fælles forældre, føler de sig som brødre.
Pizzeria på Lyngen
De nye forpagtere har flere års erfaring fra restaurantbranchen, oplyser Vig Bio i en pressemeddelelse. Senest har Emilio haft stor succes med Emilios Pizza på Lyngen, som hovedsageligt er åben om sommeren.
- Min bror og jeg har siden teenagealderen gået med drømmen om muligheden for at drive et sted sammen, der emmer af god stemning. Og jeg ved, at vi var de allerførste, der ringede til formanden, som dog var noget forbeholden i telefonen: ”Vi ønsker ikke et pizzeria i caféen, men kig forbi og lad os tage en snak”, fortæller Emilio Gallina.
- Da vi så lokalerne for første gang kom ideen til det italienske og en rød tråd fra mine rødder, der går tilbage til Italien. Vi måtte dog væbne os med tålmodighed, til man havde talt med andre ansøgere, siger han videre i pressemeddelelsen.
Gør klar til åbning
Brødrene har nu fået nøglen til biografcaféen og bruger den næste tid til at ændre rammerne og planlægge menukortet, så de er klar til åbning den 1. oktober.
Vig Bios formand Bente Elvert oplyser, at der var mange seriøse ansøgere, og at bestyrelsen har brugt god tid på at være i dialog med de interesserede.
- Men det var en enig bestyrelse, der valgte konceptet fra de to brødre, som med italienske rødder har lært at lave italienske retter helt fra bunden, men dog uden pizza på menukortet. Vi glæder os vildt meget til at få liv i caféen igen, så vores mange biografgæster kan nyde en lækker middag både før eller efter en film, siger Bente Elvert.