Investering i vores børns tænder og sundhed

Budgetforhandlingerne for Hillerød kommunes budget for 2025-2028 er lige på trapperne, og vi Konservative ser frem til at forhandle med de øvrige partier om et godt og visionært budget for de kommende år.

Et område som vi konservative ønsker at prioritere højt i de kommende forhandlinger er, at nedbringe ventetiderne for tandregulering.

Hvis vi ikke får påbegyndt tandreguleringen på det optimale tidspunkt i forhold til børnenes vækst, risikerer vi ikke alene at behandlingerne bliver dyrere for os som kommune, men det bliver også mere indgribende for de unge. En investering i nedbringelse af ventelisterne er således en langsigtet besparelse for både samfundet og den enkelte familie.

Tandregulering handler ikke kun om æstetik og selvtillid, men det er afgørende for vores børns sundhed og trivsel. En forkert tandstilling kan ud over udfordringer med tandhygiejne også resultere i hovedpine, muskelspændinger og nedslidte tænder.

Der er i øjeblikket over 400 børn og unge på venteliste til tandregulering i Hillerød, og det er derfor bydende nødvendigt at vi finder midlerne til at få hjulpet dem godt videre.

Vi ønsker derfor at prioritere midler til nedsættelse af ventelisterne, og håber de øvrige partier i byrådet vil være med til at prioritere dette område.

Læs også

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...