Tiltalt for skuddrab: - De jagtede mig på min søsters adresse

En 28-årig mand er sammen med en fem år yngre mand i byretten blevet idømt livstid for drabet på en ung mand. Nu vil de have nedsat straffen i landsretten.

To mænd forsøger lige nu at få nedsat deres straf efter at være idømt livstid for et drab, som blev begået på Vestegnen i slutningen af 2021.

To mænd forsøger lige nu at få nedsat deres straf efter at være idømt livstid for et drab, som blev begået på Vestegnen i slutningen af 2021.

Foto: Robert Hendel

Lyset kaster skarpe skygger mellem de grå boligblokke på det, der burde være en almindelig og rolig eftermiddag i Brøndby Strand. Stilheden bliver dog brudt af flere høje brag, og kort efter ligger en ung mand livløs på asfalten på et parkeringsareal i Hallingparken. To mænd flygter fra stedet. Ifølge dem var det ikke planen, at nogen skulle dø. De nægter også at have været sammen om tage livet af den 22-årige mand i slutningen af 2021. Forløbet op til drabet er de imidlertid ikke enige om.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...