Børn har brug for et fællesskab i fritiden

Morten Lyager, byrådsmedlem Egedal

Morten Lyager, byrådsmedlem Egedal

Foto: Privat

Sommerferien er slut, og hverdagen er i gang igen. 

For vores børn betyder det skolestart og for mange også nye, sjove og spændende aktiviteter i fritiden.

Men når jeg siger "mange," er det vigtigt at fremhæve, at ikke alle børn er en del af et fællesskab efter skole. Ikke fordi de ikke vil eller har lyst, men fordi de ikke ved, at de har mulighed for det. Her kan du som voksen
gøre en forskel.

Alle børn fortjener at være en del af et fællesskab i deres fritid. Det hjælper med at modvirke mistrivsel og ensomhed. Så, kære voksen i Egedal, kender du et barn, der ikke er med i et fællesskab efter skole? Hjælp
barnet med at opdage de mange fritidsaktiviteter i lokalområdet. 

I Egedal har vi en række foreninger, som netop nu starter nye aktiviteter op, og det ville være fantastisk, hvis vi kunne få flere børn med.

Hvis barnets manglende deltagelse i en fritidsaktivitet skyldes økonomiske årsager, så vær opmærksom på, at vi i Egedal har en Fritidspas-pulje, som nu kan søges året rundt. 

Den støtter børn i Egedal, hvor familiens økonomi ikke rækker. 

Vi har for nylig lempet reglerne, da kun få har benyttet sig af ordningen. 

Vi ønsker at få mere gang i puljen, så flere børn kan blive en del af et fællesskab. Du kan læse mere om, hvad der støttes, og hvordan du hjælper et barn med at ansøge, ved at søge på "fritidspas" på kommunens hjemmeside.

Noget nyt ved puljen er, at alle voksne omkring et barn nu kan hjælpe med at søge om tilskud. Det betyder,
at du som forælder, bedsteforælder, lærer, pædagog eller træner kan gøre en konkret forskel. 

Ved at hjælpe med at ansøge om Fritidspas kan du være med til at sikre, at et barn får adgang til de aktiviteter, der kan bringe glæde, nye venskaber og værdifulde oplevelser ind i deres liv.

Lad os sammen sørge for, at ingen børn i Egedal står udenfor.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...