Opdateret klokken 15.23. Emil er heldigvis fundet i god behold.
- Vores dreng er forsvundet fra børnehaven Stenhøjgård Børnehave, skriver en desperat far på facebook mandag formiddag. En større eftersøgning med Nordsjællands Politi i spidsen leder derfor nu i området omkring børnehaven, som ligger i udkanten af Frederikssund omgivet af marker med høje solsikker, kolonihaver og store grønne områder.
Politiet har sendt helikopter og droner, med termiske kameraer, i luften over området.
De kommer med en opfordring til de mange frivillige, som hjælper med at finde 3-årige Emil:
- Vi henstiller til de frivillige, der vil hjælpe med at lede efter den treårige dreng, at de holder sig ude af grønne områder, da det kan forstyrre politihundenes sporsøgning, skriver Nordsjællands Politi på X.
Politiet udfærdiger nu en liste med alle, der er dukket op for at hjælpe med at finde Emil, så de kan komme hurtigt i kontakt med dem. De inddeles i søgegrupper, som skal afdække forskellige områder.
Lige nu er der ca. 30 personer på pladsen foran institutionen, mens et ukendt antal mennesker allerede afsøger området til fods eller på cykler. Betjentene på stedet opfordrer til, at man søger på områdets stier og veje, både i nærheden og i midtbyen.
Politiet fik anmeldelsen klokken 11.40, da pædagogerne opdagede, at han ikke var der.
Foruden helikopter, droner og hunde afsøger en gruppe fra det lokale beredskab nu også buskadser mv. i området.
Stemningen er ret trykket. En kvindelig betjent er netop ankommet på cykel med barnesæde.
Emil er iført en beige t-shirt med grøn dinosaur og mørkeblå bukser og lyserøde sko.
Du kan se på kortet nedenfor, hvor børnehaven som Emil forsvandt fra, er placeret i Frederikssund.

Opdateres...