Masser af gratis natur-tilbud i efteråret - se dem her

Der bliver masser af muligheder for oplevelser med ro og afkobling i naturen i Fredensborg efter sommerferien.

Der bliver masser af muligheder for oplevelser med ro og afkobling i naturen i Fredensborg efter sommerferien.

Foto: Adam Grønne/Nat i naturen

Der bliver mange muligheder for at komme med ud i naturen i efteråret med partnerskabet Gang i Fredensborg.

For børnefamilier lægger man ud med et arrangement mandag den 26. august kl. 16.30 i Lergravene i Nivå, hvor man sammen plukker, tilbereder og smager på de friske bær og frugter fra naturens spisekammer. Arrangementet er for børn i alderen 8-10 år, ledsaget af en voksen.

Og i skoven Grønholt Vang kan man mandag den 2. september kl. 17-18.30 gå på opdagelse og finde figurer af skovens dyr placeret i deres naturlige omgivelser. Figurjagten er for alle som har lyst til en sjov tur i skoven, men er særlig målrettet familier med børn i alderen 4-10 år. 

Figurerne kommer til at blive stående i skoven i hele september og oktober, hvor man kan tage ud og finde dem på egen hånd.

Flagermus i fri dressur

Lørdag den 7. september kl. 19.30 skal man i Krogerupskoven i Humlebæk ud og opleve flagermus i fri dressur. Sammen med Fredensborg Bibliotekerne bliver man klogere på, om flagermusen er et farligt dyr, eller om det er en myte.

Turen er for børn i alderen 8-12 år sammen med deres familier.

For de voksne har Gang i Fredensborg et 'Sund i naturen'-tilbud til dem,som er udfordret med kronisk sygdom. Forløbet strækker sig over ti onsdage fra den 11. september kl. 10-12 med et varieret indhold af naturoplevelser, fysisk aktivitet, bålkaffe og hyggeligt samvær med andre i samme situation.

Find ro og afkobling

Torsdag den 5. september kl. 16 fortsætter 'Naturpausen' for nye og tidligere deltagere - et frirum for voksne, der oplever stress og for pårørende der har brug for en pause fra en presset hverdag.

Her får man også  undervisning i, hvordan man kan bruge naturen til at finde ro og afkobling.

Som noget nyt lancerer Gang i Fredensborg også et forløb målrettet mænd, der har symptomer på stress. Ro i friluft starter tirsdag den 24. september kl. 16.30, og indeholder seks mødegange med naturoplevelser, stressreduktion og bålkaffe.

Gratis ved tilmelding

Alle aktiviteter er gratis at deltage i, med undtagelse af et lille gebyr på til 'Pluk og Smag', men tilmelding er nødvendig. For nogle forløb vil der være en indledende samtale for at sikre, at tilbuddet matcher behovet. 

Læs mere og tilmeld dig via www.fredensborg.dk/gangifredensborg.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...