Et norsk vikingeskib lægger til i Roskilde denne weekend, og det er ikke hvilket som helst skib. Gaia er en rekonstruktion af Norges største bevarede vikingeskib, Gokstadskibet, og turen til Danmark bliver nok en af skibets sidste.
Den 21. juli satte 14 søfolk kursen syd på og drog fra Tønsberg i Norge, ned langs den svenske kyst og har altså nu kursen mod Danmark. Et af stoppene bliver i Museumshavnen ved Vikingeskibsmuseet.
Se skibet og mød besætningen
Skipper Tor Edvard Løberg regner med, at Gaia når Roskilde på et tidspunkt mellem klokken 13 og 14 lørdag 27. juli.
Sjællandske Nyheder fanger skipperen torsdag eftermiddag, hvor han er noget spændt på sejlturen til Danmark.
- Der er meldt regn og modvind fredag, så vi er meget spændte på vejret og forventer både bølger og vind, siger han over en noget ustabil telefonforbindelse et sted i det svenske farvand.
Efter planen når Gaia til Danmark i løbet af fredag, hvor det gør stop i både Gilleleje og Hundested, inden turen går til Roskilde. Tor Edvard Løberg spår, at sejlturen fra Hundested til Roskilde kommer til at tage omkring fem timer.
Frem til mandag kan man komme forbi og se det velberejste skibe og de vikingeklædte søfolk, inden de sejler videre mod nord.
En af de sidste ture
Sejlturen forventes at være en af Gaias sidste over åbent hav. Skibet har efterhånden en del år og sømil bag sig. Tilbage i 1991 gik turen hele vejen til Manhattan i New York med stop i Færøerne, Island og Grønland.
Gaia blev bygget i 1989 og bliver inden for de næste par år skiftet ud. Lige nu er man nemlig i gang med at bygge en ny rekonstruktion af vikingeskibet. Det sker i samarbejde med Vikingeskibsmuseet i Roskilde, skriver museet.
Blandt andet med hjælp fra skibsrekonstruktør Vibeke Bischoff, der er en af de eneste i verden med dén titel.
Mandag går turen videre mod nord, hvor Gaias næste mål er Frederikshavn og Skagen, inden kursen sættes mod Sandefjord, hvor skibet hører hjemme.