Slog og sparkede vagt

Nordsjællands Politi har anholdt en 22-årig mand på Udrejsecenter Sjælsmark, der er sigtet for vold mod en vagt på centeret.

Nordsjællands Politi har anholdt en 22-årig mand på Udrejsecenter Sjælsmark, der er sigtet for vold mod en vagt på centeret.

Foto: Arkiv

En 22-årig mandlig beboer på Udrejsecenter Sjælsmark er fredag blevet varetægtsfængslet frem til 6. august, efter han tidligere på dagen slog og sparkede en vagt på udrejsecentret i Hørsholm.

Vagtchef hos Nordsjællands Politi, Rune Mandrup, oplyser, at manden blev anholdt fredag omkring kl. 10. Han er sigtet for vold og forsøg på vold ved to hændelser. Den første fandt sted torsdag eftermiddag, hvor den 22-årige slog ud efter en af centrets tryghedsvagter. Fredag kl. 9.37 blev en vagt slået og sparket af samme person.

Læs også

- Ingen er kommet noget alvorligt til skade, og der har heller ikke været anvendt våben, men den forurettede vagtmedarbejder var naturligvis chokeret efter overfaldet, oplyser vagtchefen.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...