Hvis du har kigget nærmere på den eksklusive landejendom i Hørsholm, som den tidligere fodboldstjerne Nicklas Bendtner satte til salg i foråret, så er der allerede nu en pæn rabat at hente.
I april kom ejendommen nemlig på markedet til intet mindre end 35 millioner kroner, men ifølge Boliga.dk blev den kort efter at taget af igen. Nu prøver Bendtner imidlertid igen.
Boligmediet oplyser, at den tidligere landsholdsangriber igen har sat til salg-skilt på den 274 kvadratmeter store landejendom på Kirsebærvej i Hørsholm. Han har barberet to millioner af prisen, så herligheden med ni værelser, egen tennisbane og kæmpe grund kan erhverves for 33 millioner kroner. Det er en kvadratmeterpris på 120.438 kroner.

Kæmpe gevinst
Nicklas Bendtner købte det stråtækte palæ i 2020 og betalte da 12,9 millioner. Skulle boligsalget gå hjem med den nye pris, scorer den forhenværende træfsikre angriber imponerende 20,1 millioner kroner.
Du kan se Bendtner bolig HER - og fra Boliga.dk oplyses det videre, at den 274 m² landejendom ligger på en 22.071 m² stor grund. Ikke langt fra Helsingørmotorvejen ved Høsterkøb.
Ifølge Boliga er denne type bolig i Hørsholm i gennemsnit udbudt til salg i 75 dage, og der gives i gennemsnit 4,4 procent i prisrabat i området.
