Undveg vaskemaskine og haveaffald

En handlekraftig kvinde fik bragt bilen med den åbne trailer til standsning.

En handlekraftig kvinde fik bragt bilen med den åbne trailer til standsning.

Foto: Privat

En vaskemaskine, et tv, en mikrobølgeovn og haveaffald var blot nogle af de ting, en 34-årig kvinde måtte undvige, da hun kørte bag en bil med trailer. Efter forgæves at have forsøgt at komme i kontakt med føreren af bilen med traileren, blandt andet ved at dytte i hornet, ringede den 34-årige kvinde klokken 14.52 til politiet.

Det lykkedes den handlekraftige kvinden at få standset bilen med den efterhånden tomme trailer, og da politiet ankom blev føreren sigtet for overtrædelse af færdselsloven. Føreren af bilen med traileren var en 30-årig mand fra Ringsted.

De viste sig, at låsemekanismen var gået op, da den ikke var faldet helt i hak ved lukning, og derfor var bagdøren på traileren brudt op. De mange tabte genstande blev samlet op af den 30-årige mand, der sørgede for at det blev forsvarligt fragtet til genbrugspladsen.

Sagen bliver afgjort på et senere tidspunkt.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...