Hele tagetagen på Baptisthøjskolen i Tølløse stod omspændt af flammer omkring tårnet, da Holbæk Brandvæsen nåede frem omkring kl. 23 fredag den 4. februar 1972. Det var en kold vinter, og et par af de nærmeste brandhaner var frosset til og dermed ubrugelige for brandvæsenet. I første omgang hentede man vand fra branddammen i Kvarmløse, og siden hævede man vandtrykket på Tølløse Vandværk for at sikre vandtilførslen.
Kortslutning
Det, der i dag hedder Tølløse Privat- og Efterskole, blev opført i 1928, men denne skæbnesvangre aften i 1972 førte en elektrisk kortslutning til den omfattende brand, der medførte enorme ødelæggelser af den gamle skole.
- Dengang var ledninger pakket ind i stof, og de lå i jernrør oppe under taget. Der viste sig at være et hul i taget, og det har så dryppet og opløst jernrøret over årene, fortæller Kurt Gjerrild, der som lærer boede på førstesalen i hovedbygningen med kone og børn.
Regnvejr indendøre
Det samme gjorde hans kollega Leif Nielsen, der siden blev forstander på skolen. Begge familiers boliger gik op i røg, og det samme gjorde i store træk både hovedfløjen og østfløjens øverste etager. Stueetagen var ikke brændt, men alt var ødelagt af vandmasserne fra brandvæsenet.
- Når man gik i huset dagen efter, var det som at gå i tropisk regnvejr blandet med sod, husker Kurt Gjerrild.
Gådefuld alarm
Det var ham, der tilkaldte brandvæsenet sent den aften. Der havde været lærermøde på skolen, og af uransagelige årsager havde en ukendt person ringet en falsk brandalarm ind, hvorfor politiet undersøgte skolen samme aften. Da Kurt Gjerrild opdagede branden i taget og straks ringede til brandvæsenet henad kl. 23, blev han derfor mødt af nogen skepsis i den anden ende på grund af den tidligere falske alarm.
- Det var et ganske mærkeligt sammentræf, husker læreren, der dog hurtigt fik overbevist brandvæsenet om situationens alvor.
Hjælpsomme borgere
I løbet af natten styrtede skolens ikoniske tårn sammen, og da sandstensgesimsen som tagspærene hvilede på, kollapsede, faldt det hele sammen, så det gungrede i jorden under de mange tililende borgere. Mange hjalp med at bjærge, hvad der kunne reddes ud af bygningen, og mange andre åbnede deres hjem for de nu hjemløse elever.
- Vi mødte en enorm gæstfrihed fra byen allerede på brandnatten. Hele byen stormede til, og borgerne tog hjemløse elever ind. I resten af 1972 boede efterskolens piger privat ude i byen, mens drengene blev indkvarteret på skolen, fortæller Kurt Gjerrild.
Eksil i Ugerløse
Både hans egen og Leif Nielsens familie var efterladt uden bolig, men den daværende borgmester i Tølløse, Volmer Olsen, tilbød de to familier to ubeboede rækkehuse i Ugerløse.
- Så der flyttede vi ind fire dage efter og boede resten af året. Vi der oplevede den nat, talte siden om tiden før og efter branden. Det var en skelsættende begivenhed, husker Kurt Gjerrild.
Fortsat undervisning
På grund af en brandmur stod vestfløjen intakt efter branden, og skolen rådede over flere andre bygninger, der ikke var berørt af ødelæggelserne. Således blev både kirken, ungdomsgården og skolens stadig anvendelige lokaler brugt til den undervisning, der fortsatte allerede fire dage efter branden.
Resten af 1972 gik med genopbygning af skolen, der heldigvis var fuldt forsikret og dermed ikke led økonomisk skade af den ødelæggende brand. Højskoledriften blev sat på pause frem til 1975, men lærere og elever kunne flytte tilbage på den nyrenoverede skole kort før jul 1972.

