En hjemmeværnsøvelse på fodboldbanerne ved Saaby Hallen i Kr. Såby fik lørdag aften en dramatisk afslutning. En civil helikopter med to om bord styrtede til jorden, formentlig med motorstop. Piloten, en 36-årig mand fra Nørrebro i København, blev dræbt ved styrtet. En passager, en 41-årig mand fra Veksø i Nordsjælland, der filmede hjemmeværnsøvelsen, blev hårdt såret, men er uden for livsfare.
Den 600 kg tunge topersoners helikopter styrtede ned lige i nærheden af hjemmeværnsfolkene, som kommer fra Hjemmeværnskompagni Storkøbenhavn, der var på øvelse ved Kirke Såby.
Klokken 17.34 fik alarmcentralen hos Midt- og Vestsjællands Politi i Roskilde flere anmeldelser om ulykken. Piloten blev erklæret død klokken 18.09.
Helikopteren var civilt lejet og indgik i øvelsen, som fotografen skulle filme. Ifølge vidner fik helikopteren tilsyneladende motorstop, og cirka 70 meter fra jorden styrtede den pludselig ned og ramte jorden, hvorefter den brød i brand. De tilstedeværende fik tilbudt krisepsykolog.
Helikopteren blev få timer efter ulykken bragt til Roskilde Lufthavn, hvor den vil blive undersøgt nærmere af havarikommissionen. Den nærmere årsag til ulykken kendes endnu ikke.
Helikopteren cirklede meget lavt over have
Boldbanerne ligger ved Saaby Hallen på Egevej 6, lige syd for Landevejen mellem Holbækmotorvejen ved Torkilstrup og selve Kr. Såby.
På Egevej 15 havde Marie Østergaard Pedersen og hendes mand Michael Pedersen samt deres børn fulgt hjemmeværnsøvelsen, hvor der blev skudt med løst krudt, i de sene eftermiddagstimer lørdag. De oplevede helikopteren tæt på, lige før den styrtede ned.
- Helikopteren cirklede så lavt over vores have, at vi kunne stå og vinke til dem. Da den fløj hen mod boldbanerne, gik jeg ind, mens min mand så, at den gik meget hurtigt ned ved boldbanerne. Men der står nogle høje træer, så han kunne ikke se, hvad der skete. Der kom godt nok røg, men det kunne jo være fra øvelsen. Men så hørte vi, at helikopteren var styrtet ned, fortæller Marie Østergaard Pedersen.
ham@nordvest.dk
koj@nordvest.dk
