- Der har kun været én gang, hvor jeg ikke har deltaget i Vig Festivalen. Ellers har jeg været her alle årene, fortæller Søren Seneca Nielsen - en toptrænet festivaldeltager.
Lige nu befinder Søren Seneca Nielsen sig på Værøy i Norge, omkring 2.000 kilometer fra Kalundborg, hvor han agerer fiskeguide for blandt andet en dreng, som har fået fisketuren af sin far i konfirmationsgave.
Direkte fra Kastrup til Vig
- Jeg lander i Kastrup Lufthavn fredag formiddag, og så kommer min far og kører mig direkte til Vig. Det bliver vildt fedt, fortæller han glad over telefonen. - Jeg er dog lidt bange for, at jeg vil være helt smadret fredag efter at have fisket i døgndrift de sidste mange dage.
Som noget nyt har Søren købt en campingvogn inden afrejsen fra Kalundborg, - en campingvogn han også skal bruge i andre sammenhænge.
- Vi skal være en seks-syv stykker sammen i vores camp, og så gælder det om at hygge, feste, slappe af og høre god musik. Campingvognen skal også bruges i forbindelse med mit arbejde, når jeg skal rundt omkring i Danmark - så den er andet end festivalegnet, siger han og griner.
Tom Jukebox bliver savnet
Søren Seneca Nielsen har ikke sat sig helt ind i, hvilke navne der kommer på festivalen i år, men ét er dog helt sikkert:
- Det er vildt ærgerligt at Tom Jukebox ikke kommer på Vig i år, men vi har fundet ud af, at han kommer på Samsø Festivalen, så der tager vi også over. Ellers så er favoritterne Big Fat Snake og De Glade Sømænd, fortæller han og fortsætter: - Det gælder om at hygge sig, og her er festivalen perfekt. Vig Festivalen er hverken for stor eller for lille, siger Søren Seneca Nielsen fra sin midnatssols-smukke placering ved Lofoten i det nordlige Norge.
mje@nordvest.dk