Cirkuskongen Benneweis med rødder i Kalundborg

Cirkusdirektør Eli Benneweis stammede fra Kalundborg.

Det har der aldrig hersket nogen tvivl om, men hvordan hænger det sammen med de familiemæssige rødder?

Det spørgsmål har ofte pirret lokalhistorikeren Palle Bruun Olsens nysgerrighed, ikke mindst når han som guide på byvandringer har ført videbegærlige gæster gennem Præstegade, hvor lille Eli boede sammen med sin mor.

Nu har han endelig fået tid til at forske i historien, og en medvirkende årsag til, at det blev nu, er, at det er blevet lettere at få adgang til mange arkivalier. For ikke længe siden blev de fleste danske kirkebøger fra 1892-1925 tilgængelige on-line.

Palle Bruun Olsen har udarbejdet en anetavle for Eli Benneweis og fortæller historien om cirkusdirektøren. Den kan findes på hans hjemmeside på adressen <http://www.historie.dk/Benneweis.html>. Han har kontaktet Cirkus Benneweis og gjort opmærksom på historien, og han fik straks en venlig hilsen fra Elis datter Diana Benneweis og nuværende leder af cirkus med tak for hans interesse. Hun skrev, at hun altid har ønsket at få rede på sin fars Kalundborg-historie.

Han blev cirkuskonge og ikke typograf i Kalundborg

Palle Bruun Olsen afdækkede, at Eli har sine rødder i en gammel, solid borgerfamilie, og han ville formentlig have levet en borgerlig tilværelse som typograf i Kalundborg og ikke som cirkusdirektør, hvis faderen ikke var død, da Eli var ganske lille.

Eli Benneweis var døbt Eli Johan Holte. Han blev født den 7. august 1911 på Rigshospitalet, og han kom til verden som »uægte« barn, som det kaldtes dengang. Hans forældre var ikke gift. Moderen hed Anna Marie Frederikke Kirstine Madsen, og hans far var typograf Carl Emil Holte.

En måned efter fødslen blev forældrene gift i Andreaskirken i København.

Den lille familie bosatte sig i Skibbrogade 37 i Kalundborg. Huset eksisterer ikke mere. På dets plads ligger nu bebyggelsen Vægtergangen.

Carl Emil Holtes far var bogtrykker i Kalundborg, og Palle Bruun Olsen forestiller sig, at Carl Emil arbejdede som typograf på faderens trykkeri.

Carl Emil blev syg og døde den 2. marts 1914, da lille Eli kun var tre år.

En lille lejlighed i Højbyen

Eli og hans mor flyttede til en lille lejlighed i baghuset i Adelgade 15. Heller ikke det hus eksisterer længere. I 1980'erne blev det erstattet af husene Præstegade 10A og 10B. Elis mor arbejdede som cigararbejderske hos Bartolin Mathiasen i Kalundborg for en ringe årsindtægt: 400 kroner.

Palle Bruun Olsen har også hentet viden fra Ole Eges bog »Benneweis ¿ en cirkusfamilies historie«, hvor Eli Benneweis selv fortæller:

- Min biologiske mor boede i Kalundborg, på den vej der fører op til kirken. Her havde hun en hjørnestue med et bord, to stole, et soveværelse med to senge ¿ og så mig.

Eli Benneweis fortæller videre om moderen, der blev enke i en ung alder og om sinbiologiske far, som han ikke husker:

- Men mor kendte en klovn, han var vist italiener, og jeg fornemmede ret tidligt, at jeg måske var en klods om benet på hende.

Eli blev sendt med en bondemand og hans vogn til Gørlev, hvor cirkus Benneweis lå. Ifølge Eli Benneweis gik han direkte ind til Irene og Ferdinand Benneweis, da han ankom til Gørlev, og han blev straks optaget i familien.

En anden version af historien beretter, at Eli begyndte som feriebarn hos cirkusfamilien.

Han fik lov til at bære navnet Benneweis

En »ægte« Benneweis blev han den 8. juni 1950, da han fik kongelig bevilling til at bære navne Benneweis. Den oplysning har Palle Bruun Olsen fra Rigshospitalets gamle kirkebog.

Han har ikke fundet ud af, hvad der blev af Elis mor. Han funderer over, om hun måske levede længe nok til med stolthed at opleve, at hendes søn overtog ledelsen af Cirkus Benneweis i 1945.

Der vankede fribilletter til familien

Eli glemte aldrig sin barndomsby, og når Benneweis slog teltet op på Møllebakken i Kalundborg, blev der altid lagt fribilletter til side til de slægtninge, der stadig boede på egnen.

Eli Benneweis har også optrådt i Folkebladets spalter, hvor han sammen med en af avisens medarbejdere gik en tur ad sin barndoms gade.

Eli Benneweis døde den 23. december 1993.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...