En række mærkedage venter lige om hjørnet for Niels Harboe, der som indehaver af Fri Bike Shop i Frederikssund på det nærmeste er blevet en institution i Frederikssunds bybillede og detailhandlen.
Men de bliver ikke til noget.
Hverken fejringen af, at der i lokalerne i Jernbanegade nu har været cykelhandel i 100 år. Eller hans eget 30 års jubilæum som selvstændig cykelhandler til april.
For første marts lukker han butikken, samtidig med, at Fri Bike Shop i Jernbanegade holder flyttedag til langt større lokaler.
Men det bliver en flyttedag uden chefen.
”Da jeg stod her den første dag i 1992 efter at have overtaget butikken fra mine svigerforældre, tænkte jeg, at her skulle jeg være, til jeg blev pensionist. Så i det lys, er det faktisk fire år for tidligt. Jeg har solgt butikken med inventar og personale til en kollega, der i forvejen driver to butikker i Roskilde og Holbæk. De er noget større end dén her butik, hvor vi er udfordret på pladsen, og det er helt i tråd med, at kæden gerne fremover vil have større butikker for at få et større udvalg,” konstaterer Niels Harboe.
Og mere plads bliver der i den grad tale om, blot en Orla Frøsnapper-spytklat fra den nuværende butik:
”Butikken bliver fem gange så stor. Det er både Din Tøjmand-lokalerne på hjørnet af Jernbanegade, tæppecentret bagved og en del af Nykredit, der skal være cykelbutik fremover,” fortæller Niels Harboe, der samtidig fortæller, om årsagen til, at han ikke selv rykker med.
”I mange år har jeg bare sagt, at jeg havde travlt, når folk sagde, at jeg virkede stresset. Men jeg har måttet erkende, at jeg faktisk var så stresset, at jeg på et tidspunkt blev undersøgt for, om mit hjerte var ok. Der var de klassiske symptomer, som trykken for brystet og søvnbesvær. Og Coronaen blev hovedet på sømmet,” siger han.
For da landet lukkede ned – i første omgang i 14 dage, så 14 dage mere og 14 dage mere – skete der noget:
”Bortset fra min datter og mig blev alle sendt hjem med lønkompensation, og vi regnede med, at vi ikke ville få noget at lave. Men i stedet for at blive væk, væltede kunderne ind, og pludselig skulle alle cykle, for det var det eneste, man kunne lave. Jeg tror, alle i branchen kan tale med om, at hvis man ikke havde et rekordår i 2020, så var det fordi, man gjorde noget galt. Men vi fik så travlt, at jeg ikke kunne holde til det. 2021 blev mere normalt, men jeg er stadig påvirket af det, og derfor har jeg valgt at sælge,” forklarer Niels Harboe.
Så om en måned – når flytteudsalget er overstået – er det slut med hver dag at slæbe 55 cykler ud på Jernbanegade, og slut med ved lukketid at slæbe 55 cykler den anden vej.
Det slipper den nye ejer formentlig også for i de nye, større lokaler:
”Vi kan jo se, at butikken her hører til de mindste, samtidig med, at der er et ønske om et større udvalg. El-cyklerne har vundet enormt frem, og også el-ladcyklerne er blevet meget populære, og de kræver noget plads.”
Med tiden har han kunnet se, hvordan danskernes forhold til cykler har ændret sig.
Fra bare at være et transportmiddel, som man selv lappede og vedligeholdte i garagen til i høj grad at være dyre, specialdesignede cykler og massevis af reparationer og serviceeftersyn:
”Der er jo stort set ingen, der selv lapper og vedligeholder deres cykler i dag. Det klarer vi, ligesom vi også har en populær salgsmodel, hvor man betaler et bestemt beløb og så har tre års service med og dermed kender prisen, uanset hvad der sker. Det har været med til at give travlhed på værkstedet.”
Der bliver dog fortsat – om man så må sige – langet en del cykler over disken:
”Og det er faktisk lidt sjovt at se, at der kommer en mor ind med en lille dreng for at købe en cykel, og det så går op for hende, at det faktisk også var mig, der solgte en cykel til hendes forældre, da hun selv var en lille pige,” siger Niels Harboe.
Hvad der skal ske, når butikken flytter, ved han ikke.
”Jeg ejer jo stadig ejendommen, så vi skal have lejet den ud til nogle, der ikke enten vil drive frisør eller et mad-sted. Og så håber jeg, at jeg kan fungere som vikar i cykelforretninger fra tid til anden. Men jeg har ikke nogen egentlige planer ud over, at jeg stopper her.”
