Byrådet i Roskilde Kommune er på plads efter fintællingen af de personlige stemmer, og det bliver et byråd med syv politikere fra Jyllinge eller Gundsømagle.
Én af dem er Lars Lindskov fra de Konservative, som med 579 personlige stemmer igen kan kalde sig byrådsmedlem, mens hans partifælle Jan Herskov ikke fik nok stemmer til en ny periode. Også Morten Gjerskov (609 stemmer), Claus Larsen (393 stemmer) og Poul Andersen (300 stemmer) kan tage hul på endnu en byrådsperiode. Det samme kan Ingelise Hansen (253 stemmer) fra de Radikale Venstre.
Også Dansk Folkeparti får en Jyllinge-politiker i byrådet, nemlig Holger Bernild, der opnåede 206 stemmer. Den sidste lokale politiker i det nye byråd er naturligvis Venstres Evan Lynnerup, som opnåede hele 3210 personlige stemmer.