Hyldest til Preben Uglebjerg

Jyllinge Danmark mistede Preben Uglebjerg alt for tidligt. Men nu bliver der mulighed for at genopleve mange af hans store succes'er igen. Det sker lørdag den 7. november i festsalen på Jyllinge Skole.

Aftenen starter allerede klokken 18:00 med spisning, og under spisningen vil der være underholdning af forestillingens pianist og korpiger, der synge gamle revysange og viser.

Aftenens forestilling "Bare det var mig" er en fortælling om skuespilleren, entertaineren og mennesket Preben Uglebjergs liv, fortalt gennem de sange, som for manges vedkommende næsten blev landeplager.

Blandt de mest kendte af hans sange kan nævnes: Pigen fra Fyn, Penge, Bare det var mig, Gyngerne og Karrusellen, den sang, som han havde kæmpesucces med i Tivoli Revyen, som brat stoppede, da han blev dræbt ved en automobilulykke.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...