Forhenværende advokat og advokatpartner, Jørgen Morten Eriksen, Bygmesterskolen 14 i Holbæk, er død. Han blev 81 år.
Jørgen Eriksen var født og opvokset i Lyngby nord for København. Han læste som ung jura på Københavns Universitet, hvor han blev cand.jur. i 1969.
Samme år blev han ansat som advokatfuldmægtig hos landsretssagfører C. Bunde Nielsen på Jernbanevej 15 i Holbæk. I 1972 kunne Jørgen Eriksen kalde sig advokat og i 1976 fik han møderet for landsretten.
I et interview i Holbæk Amts Venstreblad i forbindelse med sin 70-års fødselsdag i 2010, fortalte Jørgen Eriksen en lille anekdote om dengang han blev ansat hos Bunde Nielsen.
- Det afskrækkede ham ikke, at fuldmægtigen optrådte med langt prins Valiant-hår og lang figurskåret frakke fra den russiske zars hær, erindrede Jørgen Eriksen.
Mange holbækkere husker ham nok også netop for det lyse, fyldige hår.
Det var også i advokatfirmaet, som Jørgen Eriksen senere blev medejer af, at han traf sin senere hustru, Anne Marie. Det var nemlig Jørgen Eriksen selv, der ansatte hende som elev i firmaet, og det udviklede sig siden til et livslangt ægteskab.
Parret fik børnene Nicolaj og Marie Louise, som i dag selv har stiftet familie, så Jørgen Eriksen også nåede at få glæden ved flere børnebørn.
Tennis og hammerslag
I brede kredse var Jørgen Eriksen også kendt for sin rolle som auktionarius. Han elskede at svinge hammeren ikke bare ved politiets løsøre-auktioner over alskens hittegods, men også i mange andre auktionssammenhænge.
I 1988 etablerede Jørgen Eriksen advokatkontor i Bysøhus sammen med kollegerne Jakob Warrer og Sten Rasmussen. Han var partner sidstnævnte indtil han trak sig tilbage i 2013. Undervejs nåede virksomheden at hedde Ret & Råd og Selandia, som nu i en årrække har haft domicil på Isefjords Allé ud til Havnevej.
Jørgen Eriksen var også dybt engageret i Holbæk Tennis Klub (i dag Holbæk Tennis & Padel Klub), hvor han i to omgange var formand. At han både havde medlemsnummer ét og i 2016 blev gjort til “varigt æresmedlem” står som et bevis på hans enorme betydning for tennisklubben.
Således var Jørgen Eriksen idémand og drivende kraft i opførelsen af en indendørs tennishal ved klubbens nu fraflyttede anlæg på Højen i 1980’erne. Det var også medvirkende til, at tennisklubben i 1992 kunne være vært for en Davis Cup-landskamp.
Jørgen Eriksen brændte for tennissporten og ikke mindst for at give gode rammer til de unge spillere. Han drog også land og ruge rundt til turneringer og kampe, blandt andet med sønnen Nicolaj, der var en aktiv spiller.
Hus i Provence
Familien Eriksen havde også i en årrække et hus i Provence i Sydfrankrig, som de et par gange om året kørte ned til for at holde ferie.
Jørgen Eriksen holdt også af at gå på jagt, og den interesse dyrkede han både i Danmark og Frankrig. I en sen alder blev han grebet af racercykelsporten og var en ivrig motionist.
I 2014 fik han konstateret kræft. De sidste år af Jørgen Eriksens liv var ikke altid lette, men han elskede livet og kæmpede imod sygdommen, så godt han kunne. Han døde søndag den 16. januar.
Foruden hustruen Anne Marie, børnene Nicolaj og Marie Louise og deres familier, efterlader Jørgen Eriksen sig en søster og en bror.
Jørgen Eriksen bisættes fra Skt. Nikolai Kirke i Holbæk på lørdag den 29. januar klokken 12.30.
