Jonni prøver for tredje gang

Greve: Jonni Hansen og Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse (DNSB) stiller for tredje gang op til kommunalvalget i Greve Kommune.

- Vi er nogle tålmodige mennesker, forklarer DNSB-formanden, der ved de foregående forsøg blot har høstet henholdsvis 74 og 73 stemmer.

43-årige Jonni Hansen erklærer blankt, at DNSBs overordnede mål er at sende alle "racefremmede" hjem til deres oprindelsesland. Og de har en plan for, hvordan det gøres lettest.

- Jo mindre danske de er, desto lettere er det at sende dem hjem igen, og derfor går vi ind for separation frem for integration. Det er jo pålagt os, at vi skal have dem ind, men så mener vi, at det er bedst, at de bliver holdt separat. På for eksempel skoleområdet vil vi have skoler, som kun er for de hvide danskere, siger Jonni Hansen og forklarer nærmere om netop den holdning.

- De hvide ender jo som underdogs, fordi de sorte holder sammen som ærtehalm. Så bliver danskerne trynet og får slag, og de ender uden selvtillid, forklarer DNSB-formanden.

Med hensyn til erhvervspolitik vil Jonni Hansen og DNSB gerne fortsætte den linje, som De Konservative med borgmester Hans Barlach i spidsen fører i øjeblikket, men når snakken falder på velfærdssamfundet, så ender man igen ved indvandrerne.

- Vi interesserer os da for klima og miljø og så videre, men hvis vi skal have skabt et rigtig velfærdssamfund, så kræver det, at vi har en base, og så er vi tilbage ved de fremmede. Det hele hænger sammen, lyder det fra Jonni Hansen, der stiller op for liste Å.

Der er ifølge dem selv cirka 200 medlemmer af DNSB.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...