Ung kvinde hårdt kvæstet i trafik-ulykke

Næstved: En 19-årig kvinde fra Næstved blev alvorligt kvæstet i en voldsom trafik-ulykke på Næstved Landevej mellem Næstved og Fuglebjerg.

Ulykken skete ved 15-tiden mandag, da en bilist i en personbil af typen Peugeot 107 kørte op bag i en Peugeot 206. Den kvindelige fører af den påkørte Peugeot 206 holdt i en mindre række af biler og ventede på, at en bil skulle svinge til venstre ad Hindholmvej.

Slæbt ud i grøften

Ved påkørslen blev den lille blå Peugeot 107 slynget over i modsatte kørebane, hvor en minibus af typen Mercedes Vito i det samme kom kørende i retning mod Næstved.

Minibussen kørte direkte ind i siden på den lille Peugeot 107, der efterfølgende blev slæbt hele vejen ud i grøften.

Kontrol på sygehuset

Ifølge øjenvidner blev bilens kvindelige fører bragt til Næstved Sygehus i bevidstløs tilstand.

Derudover blev førerne af henholdsvis Mercedes-minibussen og den påkørte Peugeot 206 kørt til kontrol på Næstved Sygehus.

De to sidstnævnte er udskrevet med knubs, og ifølge Sjællandskes oplysninger har den kvindelige fører af den bagfra påkørte Peugeot 207 pådraget sig et piskesmæld.

Svære læsioner i hovedet

Værre ser det imidlertid ud for den 19-årige kvinde, der sad bag rattet i den lille blå Peugeot 107. Lægerne på Næstved Sygehus vurderede, at hendes skader var så alvorlige, at den unge kvinde måtte sendes videre til Rigshospitalets Traumecenter.

- Hun er kommet ganske alvorligt til skade med svære læsioner i hovedet, oplyser politiets vagtchef, politikommissær Ole Hald, Sydsjællands og Lolland-Falsters Politi.

Det er anden gang inden for en måned, at der sker en alvorlig trafikulykke i T-

krydset mellem Hindholmvej og Næstved Landevej.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...