Tyk røg væltede i dag ved middagstid op fra Milans autoophug i industrikvarteret i Frederiksværk. Årsagen til den voldsomme brand kendes endnu ikke, men ingen er tilsyneladende kommet noget videre til skade.
- Jeg gik ude på pladsen, og pludselig var der røg. Jeg ved ikke, hvad der er sket, lyder det fra autoophugger Milan, der gerne ville vente med at udtale sig yderligere, til han var kommet sig.
- Jeg har lige været inde og få ilt, jeg vil gerne vente lidt, sagde han.
Jørgen Jørgensen fra Frederikssund gik også inde på ophuggerpladsen, da branden opstod.
- Jeg gik og kiggede efter et sidespejl, da der kom sort røg ud gennem porten, siger han og fortæller, at han hørte Milan kalde folk ud fra værkstedet og råbe "ring efter brandvæsnet."
- Heldigvis nåede alle at komme ud, inden ilden fik fat. Men så gik det også hurtigt. Jeg synes godt nok, brandbilerne var længe om at komme, siger Jørgen Jørgensen.