Når arbejdet med at udvide kommunens genbrugstationer går i gang allerede til efteråret, bliver Blokken i Birkerød, først udvidet.
Genbrugsstationen i Birkerød skal udvides for et samlet beløb på 4,6 mio. kr. Og efter udvidelsen vil der blive bedre plads, når der er mange på pladsen.
I følge planerne skal pladsen udvides til højre for indkørslen ind mod Materialegården, hvor der tidligere har ligget et saltlager. Planen er at flytte haveaffaldet til dette areal, så der bliver større afstand mellem containerne på resten af pladsen. Det vil i følge kommunen give færre trafikpropper år der er mange brugere på pladsen og lette aflæsningen.
Desuden skal arealet til venstre for indkørslen inddrages til containere til jern- og metalaffald. Det var her "knusemaskinen" til småt brændbart affald tidligere stod.
Derudover skal der opføres en ny bygning med personalerum og garage til pladsens rendegraver. Bygningen skal desuden rumme sortering og opbevaring af farligt affald, Endelig skal hele pladsen have ny asfaltbelægning.
Arbejdet vil blive påbegyndt her i efteråret 2009, og forventes at færdigt i sommeren 2010.