Græsted-revy flytter til Asminderød

Græsted Kro er solgt, og med salget af kroen er tre af Danmarks revy-esser blevet hjemløse.

Revy-skuespillerne René Richardt, John Batz og Tina Christiansen fik dog ikke mange dage som husvilde.

I Asminderød nåede rygtet om de hjemløse en krovært, som vandrede hvileløst op og ned ad krogulvet, mens han spekulerede over, hvordan Asminderød kunne skabe sin egen revy-tradition.

Krovært Niels Sveium tilbød sin sal til de hjemløse, der i virkeligheden tæller syv - ud over skuespillerne er der tre musikanter og en instruktør.

"Vi blev meget begejstrede, da vi hørte det. Vi har jo prøvet at spille på Asminderød Kro i foråret, og vi elsker atmosfæren her på stedet," siger René Richardt, der har været idé og ankermand på Græsted-revyen gennem en halv snes år.

"Og jeg blev mindst lige så begejstret, da revyholdet sagde jatak," fortæller krovært Niels Sveium.

"Gennem fire år har jeg kæmpet for kroens overlevelse. Jeg har mødt en fantastisk opbakning fra borgere og erhvervsliv i Fredensborg og omegn, og nu kan jeg sige tak med en revy."

Årets Græsted-revy - gruppen beholder indtil videre sit 16 år gamle og vel indarbejdede varemærke - får titlen "Javel, hr. minister".

Det antyder, at man ud over Græsted-navnet også bevarer forholdet til en af revyens mest trofaste gæster, tidligere indenrigs- og sundhedsminister, nu statsminister Lars Løkke Rasmussen.

"Lars har faktisk lovet at kigge forbi, selvom vi ikke længere er naboer. Han er sikkert også spændt på, hvad vi finder på at lave omkring landets nye statsminister - og med god grund," siger René Richardt.

Ud over revyens mangeårige idémand René Richardt tæller revy-holdet 2009 Tina Cristiansen, der sidste år kaldte latterbølger ned over Helsingør-revyen og i mange år var en del af Cirkus-revyen, samt John Batz, der har assisteret hos rigtig mange af de cirka 30 nulevende danske sommerrevyer.

I orkestergraven sidder trioen Late Night Orchestra, der tæller janitcharen Flemming Bosse, strengespilleren Tom Christensen og kapelmesteren, keyboardspiller Henrik Schrøder, der til daglig er organist ved kirkerne i Tikøb og Gurre.

Holdet tæller også en instruktør, men vedkommende er ikke 'signet' endnu, så navnet har vi til gode.

Græsted Revyen 2009 'Javel, hr. minister' opføres på Asminderød Kro i fem uger fra 13. august til 19. september. Der bliver en daglig forestilling kl. 18.30 torsdage, fredage og lørdage.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...