Når julen sænker sig over Køge Kommune, bliver det med en ny mand i borgmesterstolen. Borgmester Marie Stærke venter sit første barn midt i januar, og går derfor på barsel fra den 24. december. Køge Byråd har på et ekstraordinært møde udpeget byrådskollegaen Thomas Kielgast som fungerende borgmester i barselsperioden.
- Thomas har den fornødne politiske indsigt i og ikke mindst overblikket over kommunens mange opgaver og projekter, og jeg er helt tryg ved at overlade borgmesterposten til ham, mens jeg er på barsel. Selvom jeg nok skal få hænderne fulde på hjemmefronten de næste måneder, vil jeg stadig følge Køge Kommune tæt på sidelinjen. Jeg kan vist slet ikke lade være" siger Marie Stærke (A), som forventer at være tilbage på Køge Rådhus fra 1. juni 2011.
Rustet til opgaven
47-årige Thomas Kielgast har gennem otte år været skoleleder på Hastrupskolen i Køge, men de næste fem måneder bliver lærerværelset altså erstattet af et borgmesterkontor og udsigten over Køge Torv.
- Jeg glæder mig meget til opgaven, som jeg også går til med en vis ydmyghed. Der vil naturligt være mange nye ting at sætte sig ind i, men jeg føler mig godt rustet til opgaven - og min erfaring er, at man kommer langt gennem hårdt arbejde, siger Thomas Kielgast (A) og fortsætter:
- Økonomi vil uundgåeligt komme til at fylde meget, og den første store opgave bliver at få implementeret de besluttede besparelser på en ordentlig måde. Herudover ser jeg frem til at videreføre de mange store projekter, Køge Kommune er i gang med, og ikke mindst understøtte det politiske samarbejde i Byrådet, så vi fortsat er enige om den retning, vi går i.
Som fungerende borgmester overtager Thomas Kielgast alle de hverv - eksempelvis bestyrelses- og udvalgsposter - som borgmesteren er født medlem af eller formand for, dog med undtagelse af Køge Kyst, hvor Marie Stærke fortsætter i bestyrelsen.
Omrokeringer i byrådet
Udover skiftet i borgmesterstolen udløser Marie Stærkes barselsorlov enkelte ændringer i Køge Byråd. Kirsten Persson, som også tidligere har siddet i Køge Byråd, træder således ind i byrådet som suppleant for Socialdemokraterne, og bliver medlem af Kulturudvalget samt bestyrelsen for Ravnsborghallen. Herudover går Calle Christensen (A) midlertidigt ind i Økonomiudvalget, mens Lissie Kirk (A) bliver ny formand for Børne- og Ungeudvalget.
