Svømmeklub får aligevel lov til at svømme

Medlemmer af svømmeklubben Laksen kan igen svømme i Ølstykke Svømmehal om søndagen. Det har Kultur- og fritidsudvalget besluttet efter flere artikler om sagen i Lokalavisen Egedal.

"Vi endte med at beslutte, at det nok var en lidt for drastisk beslutning at tage timerne fra Laksen, hvilket betød, at det ville gå ud over en masse børn," siger Jørgen Hvidemose, løsgænger i Egedal Byråd.

Det er et helt enigt udvalg, der står bag beslutningen. Jørgen Hvidemose fik sat punktet på dagsordenen på tirsdagens udvalgsmøde efter, at Lokalavisen skrev om sagen. Svømmeklubben fik frataget sine tre søndagstimer efter, at de havde indgået en aftale med Sport Helse Studio om aqua-zumba om søndagen. Sådan en ordning ville kommunen ikke acceptere, fordi Sport Helse Studio er en privat virksomhed, og fordi Laksen oprindeligt havde fået timerne til et andet formål. Derfor stoppede svømningen søndag den 17. oktober. Men nu har politikerne altså set på sagen.

"De får to timer tilbage i stedet for tre timer. Vi har taget udgangspunkt i, at der er færre tilmeldte svømmere om søndagen, end man havde regnet med, og så skal vi også tænke på, at de har altså overtrådt reglerne," siger Jørgen Hvidemose.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...