STEGE: Tre minutter og 54 sekunder. Så længe venter kunderne på landets apoteker, fra de kommer ind ad døren, til de når skranken. På Stege apotek er ventetiden endnu lavere, og det er apoteker Birgitte Egeberg fra Stege Apotek meget tilfreds med.
- Vi er selvfølgelig glade for målingen, for det lave tal dokumenterer, at ventetid er et vigtigt indsatsområde for os. For det er selvfølgelig ikke rart - hverken for kunderne eller os - at skulle give faglig rådgivning til en kunde, som har stået og ventet på sin medicin i for lang tid. Derfor er det vigtigt for os, at vi kan leve op til målene om en lav ventetid, siger hun.
Tallene kommer fra Danmarks Apotekerforening og viser desuden, at det bedst kan betale sig at undgå frokostpausen, hvis man skal på apoteket. Det er nemlig der, der er de længste ventetider, mens den korteste ventetid ligger i begyndelsen og slutningen af dagen.
