Jazzorkester, Mr. Mox, pølser til alle og rundstykker og kaffe til de morgenfriske. Der var for alvor lagt op til åbningsfest, da Elgiganten ved Ikea i Gentofte fredag morgen fejrede en omfattende renovering af varehuset.
Men det var ikke kun underholdning og mad, der tiltrak kunder fra København og Nordsjælland. Attraktive kø-tilbud fik allerede torsdag aften de første kunder til at pakke soveposerne ud og gøre sig klar til at overnatte i det fri foran varehuset.
Tilstrømningen skabte ikke kun trængsel ved Elgiganten, da dørene blev åbnet. På de tilstødende veje hang bilister fast i endeløse køer, og i radioens nyhedsudsendelser blev der advaret mod uoverskueligt trafikkaos.
Indretningen i det nye varehus er blevet top-moderne med landets måske største udvalg af GPS?er, mobiltelefoner og bærbare pc'er.
?Vi har virkelig gjort noget ud af indretningen, så vores kunder kan få en god oplevelse, når de shopper elektronik og hvidevarer. Vi har blandt andet opstillet flere end 100 fladskærms-tv, så vores kunder får rig mulighed for at sammenligne produkterne, inden de vælger?, siger varehuschef Andreas Kastrup.