Hesselrød Rideskole sadler op

En kort overgang var fremtiden usikker for Hesselrød rideskole, men på klubbens generalforsamling forleden kunne bestyrelsen berolige medlemmerne med, at alle rideskolens aktiviteter fortsætter.

Det sker, efter at den fremtidige lejekontrakt med udlejeren på Aulholm er kommet på plads, og der er fundet frivillige kræfter til at holde den lille rideskole med to ridelærere og seks heste i gang.

"Ud over en sikker fremtidig økonomi bl.a. på grund af en god lejekontrakt og lovning på frivillig arbejdskraft i forbindelse med driften af rideskolen, kan vi nu garantere, at rideskolen fortsætter. Vi er rigtig glade for, at rideskolen kan fortsætte ikke mindst for vores trofaste elever, ponyerne og for kulturen i Hesselrød Rideklub" lyder det fra klubbens formand Ulla Skytte.

Det store frivillige arbejde er ud over rideskolen også blandt grundlaget for klubbens succes med stævner og ponygames.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...