Besøgsgård ramt af babyboom

Frederiksværk: Det er tydeligt at høre på den megen skræppen og brægen, at besøgsgården Grønnehavegård på Helsingevej så småt er ved at være klar til de mange besøgende, som hvert år kigger forbi for at opleve de mange dyreunger, som trives på gårdarealet.

Niels Hansen, den stolte bondemand, har da heller ikke mange stille øjeblikke. Dyrene skal fodres, de nye dyreunger skal tilses, og så er der jo den grå gås på gårdspladsen, som også lige skal have lidt opmærksomhed.

- Han er jo næsten en del af familien, siger han om gåsen, der er så tam, at den gladeligt lader Niels bære ham i armene.

- Han er meget populær hos børnene, forklarer Niels om sin ynglingsgås, som han bar inde på maven bag jakken i fuglens første levemåneder.

Selv om Niels Hansen her op til påsken går rundt og hygger sig på gården, var det tæt på at gå grueligt galt sidste år. Han fik foretaget en firedobbelt bypass-operation, og senere blev han ramt af en mindre hjerneblødning, som tvang familien til at holde gården lukket det meste af sæsonen. Men nu er han rask og rørig igen, og glæder sig til at gense de mange faste besøgende, forsikrer han.

- Jeg kunne jo mærke sidste år, at vi var savnet, især fra bedsteforældrene i sommerhusområderne, som plejer at tage børnebørnene med på besøg, siger Niels Hansen og smiler igen.

For de mange børnebørn bliver der masser af søde dyreunger at se på igen i år. Fåret fik hele fire lam, to af dem døde kort efter, og kaninmor har otte små hoppende unger at holde øje med. Ude på marken går højlandskvæget og græsser sammen med de tre nyfødte kalve, mens Frida på to måneder går og øffer inde i stalden. Nej, det er bestemt ikke gået dyrene overhørig, at foråret endelig har fundet sit indpas.

Besøgsgården har åbent i påsken frem til 2. april i tidsrummet 11-15. Det koster 50 kroner per person at komme på besøg, men så er der også mulighed for at ride på heste, tage en tur i hestevogn og hygge sig i haven med sin medbragte frokost.

Læs mere om livet på Grønnehavegård, åbningstiderne i løbet af sommeren og de mange dyr på hjemmesiden: www.freewebsite.dk/groennehavegaard.

dab

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...