Første spadestik på Baunehøjskolen

Nu er byggeriet af omkring 400 kvadratmeter skole på Baunehøjskolen gået i gang. Det skete, da Roskildes borgmester Poul Lindo Nielsen (A) og skolens leder Horst Obermann tog første spadestik i mandags.

"At tage første spadestik er så livsbekræftende. Det er dejligt, at vi har råd til at bygge nyt og Baunehøjskolen har virkelig brug de nye lokaler," sagde den socialdemokratiske borgmester.

Behovet for en ny afdeling på skolen skyldes, at skolen bliver tresporet. Det betyder flere elever, og dermed skal der bruges mere plads. Derudover skal skolen også have en specialklasse. Den udvidelse, som sker nu, er anden etape i én stor udvidelse. Der blev også bygget til skolen i 2005 og 2006. Her fik skolen bygget klasselokaler og grupperum. Den her gang bliver skolen udvidet med tre klasseværelser, grupperum og en ny parkeringsplads.

"Vi har virkelig glædet os til denne anden etape. Indtil nu har vi levet i pavilloner, så det kan ikke gå for hurtigt med at bygge," siger Baunehøjskolens leder Horst Obermann.

Hele byggeriet på skolen blev vedtaget af den gamle Gundsømagle Kommune. Kommunen havde dog ikke råd til at lave hele udvidelsen på en gang. Derfor blev projektet delt op i to, og den nye Roskilde Kommune arvede så den sidste del.

"Jeg er smadder glad for, at vi får det hele bygget. Jeg var lidt bange for, at den nye kommune ville "glemme" os og prioritere anderledes. Men det har de ikke gjort, og det er dejligt," siger Horst Obermann.

Byggeriet og indretningen af den nye afdeling kommer til at koste omkring otte millioner kroner og det skulle gerne være færdigt til oktober.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...