Livet har det til tider med at tage uventede drejninger - og nogle gange endda rigtig uventede. Det oplevede den tidligere professionelle cykelrytter Trine Schmidt så sent som mandag aften, da hun blev ringet op og fik en besked, hun på ingen måde havde set komme.
I røret var nemlig TV2's Tour de France-chefredaktør, John Jäger, og han ville gerne tilbyde hende en rolle som kommentator under den nært forestående franske rundtur. Men det var ikke bare hvilken som helst person, hun med meget kort varsel blev bedt om at erstatte i Touren:
Det er nemlig den i dansk cykling nærmest legendariske Rolf Sørensen - en mand, der sammen med Dennis Ritter har været lig med selve lyden af Tour de France helt siden 00'erne. Baggrunden for den overraskende udskiftning er til gengæld ganske trist.
For i en pressemeddelelse tirsdag kunne TV2 fortælle, at Rolf har fået "nogle udfordringer med hjertet", som eks-cykelstjernen selv formulerer det i pressemeddelelsen. Udfordringer, han forståeligt nok gerne vil have udredt, inden han igen fortsætter kommentatortjansen på tv-kanalen.
Trine Schmidt vil over for Sjællandske Nyheder gerne udtrykke sin medfølelse og sympati med Rolf Sørensen hér i den ærgerlige situation:
- Jeg er enormt ked af det på hans vegne, og jeg har kendt Rolf i rigtig mange år. Og faktisk allerførste gang, jeg skulle kommentere et cykelløb tilbage i 2011, da sad jeg ved siden af ham. Så jeg er ked af baggrunden for, at jeg nu skal til Tour'en, men omvendt er jeg også stolt over, at man har valgt at tænke på mig, siger Trine Schmidt.
Tankerne var på fest og fodbold
Som nævnt i indledningen kom opkaldet særdeles meget bag på Schmidt, og faktisk var hun både fysisk og mentalt alle andre steder henne end i cyklingens verden, fortæller hun.
- Jeg er i München lige nu til EM-fodboldfest, og har overhovedet slet ikke haft mine tanker på Tour de France de sidste mange dage. Men det har jeg så nu, siger hun med et grin og fortæller, at hun afbryder fodboldfesten torsdag, for dagen efter skal hun møde op i Firenze, hvor 1. etape af Tour'en starter lørdag.
Jo tak, det kan da kaldes en overraskende udvikling.
Skulle man ikke kende til Trine Schmidt, er det væsentligt at pointere, at den 36-årige Ganløse-pige på flere parametre langt fra er nogen "hvem-som-helst" i cyklingens verden. Som aktiv deltog hun blandt andet i OL i Beijing som kun 20-årig, og ni år senere vandt hun EM-guld i både scratch og pointløb - efter i øvrigt at have holdt en lang pause fra cykelkarrieren.
Kommentatorlivet er hun på ingen måde heller ubekendt med - hun har netop kommenteret et hav af løb for netop TV2. Blot har det ni ud af ti gange været kvindecykling.
- Jeg har kommenteret nogle ganske få løb hos herrerne, men ellers har min spidskompetence altid været kvindecykling, fordi at jeg af naturlige årsager ikke har haft tiden til at følge så meget med hos herrerne, siger Trine og føjer dog hurtigt til:
- Det er klart nogle eksperter, der er bedre til herrerytterne, men selve cykeldelen; det taktiske, det tekniske - dét er jeg god til, for det har jeg beskæftiget mig med hele mit liv.
- Jeg er mega spændt, og det bliver fantastisk spændende at se, hvad der kommer til at ske. Det bliver formodentlig både udfordrende, hårdt, og super sjovt, konkluderer hun.