Jægerspris: Søndag den 5. november spiller jazzorkestret ”Mainstream All Stars” på Færgelundens Motel og Kursuscenter på Skovnæsvej 2 i Jægerspris. De spiller til fordel for SOS Børnebyerne, og alle er velkommen.
Arrangementet begynder 12.30 med en frokostbuffet. Derefter spiller ”Mainstream All Stars” med sangerinde Karen Lysmose og kapelmester Niels Elberling.
Mainstream All Stars spiller stærkt swingende musik fra jazzens gyldne år i 40’erne og 50’erne. De fleste melodier er hentet fra Den store Amerikanske Sangbog, og de fremføres af bandets sangerinde Karen Lysmose, - samt de fem blæsere og rytmegruppen. Der bliver spillet arrangementer af Count Basie, Duke Ellington og Benny Goodmann.
Arrangementet er resultatet af et samarbejde gennem flere år mellem ”Mainstream All Stars” og SOS Børnebyernes lokalgruppe i Frederikssund.
For hver solgt billet går der 100 kroner til SOS Børnebyernes arbejde på Zanzibar. Det er muligt, fordi ”Mainstream All Stars” spiller gratis til fordel for de forældreløse og udsatte børn.
Der bliver en pause i musikken, hvor der serveres kaffe, te og kage – og så er der amerikansk lotteri.
Billetterne koster 300 kroner og kan købes på mobilePay: Indtast 5151WF (i stedet for et telefonnummer). Husk at anføre navn.
- Mange forbinder øgruppen Zanzibar, der er en del af Tanzania - med turisme, hvide sandstrande og krystalklart vand. Men bag de luksuriøse hotellers hegn lever mange børn og deres familier et udsat liv med fattigdom og sociale problemer. Her mangler der både en stabil økonomi, uddannelse, sundhed og trygge rammer, oplyser Brita Pilegaard Hansen fra SOS Børnebyernes lokalgruppe i Frederikssund.
