Af Mikael Østergaard
De danner par privat, og nu går de også sammen arbejdsmæssigt.
Ægteparret fra Charlottenlund, skuespilleren Sonja Oppenhagen og komponisten Stig Christensen, udgiver i denne uge en cd med eventyr af bl.a. H.C. Andersen tilsat nykomponeret musik.
"Kombinationen af oplæsning og musik giver lytteren mulighed for at lave sine egne billeder, og de smukke historier får ny saft og kraft af den stemningsskabende musik", fortæller Stig Christensen, der også er aktuel som pianist ved forestillingen 'Folk og Røvere i Kardemomme By' på Bellevue Teatret.
Det var cellisten Steffen Helmuth, der fik ideen til at mikse historiefortælling med musik.
"Han spurgte, om jeg ville være med, og jeg var straks med på idéen og gik i gang med at finde de historier, jeg gerne ville have med. Selvfølgelig stod H.C. Andersen øverst på listen, men også den dejlige historie 'Frøprinsessen' skulle med", siger Stig Christensen.
Da musikken var skrevet færdig, blev der afholdt en eventyr-koncert på Charlottenlund Slot. Det blev en succes, og flere af tilhørerne spurgte, om man kunne få koncerten på cd. Så måtte de medvirkende i studiet, og nu er cd'en på gaden.
Cd'en indeholder tre eventyr: 'Den standhaftige Tinsoldat', 'Grantræet' og 'Frøprinsessen', og ud over Sonja Oppenhagen som fortæller og Stig Christensen på piano medvirker Anna Nykvist på fløjte og Steffen Helmuth på cello.