Debat: Hvorfor gentage lukkeugerne?

En gruppe forældre undrer sig over, at Furesø Kommune også næste år lukker alle dagtilbud i to uger, selv om en evaluering af ordningen viser, at det hverken var godt for børn, personale eller forældre.

En gruppe forældre undrer sig over, at Furesø Kommune også næste år lukker alle dagtilbud i to uger, selv om en evaluering af ordningen viser, at det hverken var godt for børn, personale eller forældre.

Af Tine Sønderholm Svendsen, bestyrelsesleder, Børnehuset Lyngholm, Farum, Rikke Birck Heidemann, bestyrelsesrepræsentant, Stavnsholt Børnehus, Farum, Ilda Amirian, forperson for forældrebestyrelsen, Børnehuset Bøgely, Hareskov by, Mia Bøss Skovgaard, forældrebestyrelsesmedlem, Børnehuset Bøgely, Hareskov by, Ninna Vous Degenkolw, forældrebestyrelsesmedlem, Børnehuset Bøgely, Hareskov by, Morten Flindt, næstformand for forældrebestyrelsen, Børnehuset Kirke Værløse, Tina Jannsen Bjørklund, bestyrelsesforperson, Ryet Børnehus, Værløse, Katja Hundebøl, bestyrelsesformand, Børnehuset Nørreskoven, Værløse, Lotte Evald Hjelm, samrådsrepræsentant, Dalgårdens Børnehus, Værløse

I sommeren 2023 eksperimenterede Furesø Kommune med tvungne lukkeuger i daginstitutionerne. Ordningen er nu blevet evalueret, og evalueringen viser, at de tvungne lukkeuger var dårlige for børnene og dårlige for medarbejderne. Som repræsentanter for forældrene i en række af kommunens daginstitutioner sendte vi i september dette budskab til byrådet: Drop lukkeugerne – de var også dårlige for os.

Kommunens evalueringsrapport viser kort fortalt, at ingen fik noget godt ud af lukkeugerne. Nogle få nedslag: Den kommunale nødpasning, som forældre kunne placere deres børn i i lukkeugerne, førte til dårlig trivsel hos både børn og voksne. Børnene, særligt vuggestuebørnene, havde det ikke overraskende svært i nye omgivelser, med nye voksne og børn de ikke kender. Det svarede til at skulle starte forfra med en ny indkøring. Og så en indkøring mere, når de efter sommerferien vender tilbage til den gamle institution. En tilsvarende oplevelse havde medarbejderne, der også skulle lære både nye børn og nye voksne at kende, og som oplevede en følelse af utilstrækkelighed i mødet med børn, der ikke følte sig trygge, men tværtimod mistrivedes, i de midlertidige omgivelser.

Lukkeugernes påvirkning af familiernes sommerferieplanlægning har medført, at flere børn har holdt kortere ferie, og at flere børn kun har holdt to ugers sammenhængende ferie med deres forældre, mod tidligere tre uger. Meningen med lukkeugerne var vist nok det stik modsatte.

For medarbejdernes vedkommende er de dårlige oplevelser i nødpasningen ikke de eneste gener, lukkeugerne har medført. Deres egen ferieplanlægning er blevet påvirket i en sådan grad, at der både har været tale om opsigelser i institutionerne, og at ansøgere til ledige stillinger har trukket deres ansøgninger tilbage.

Lukkeugerne skulle give en besparelse på 1,6 millioner kroner. De penge er allerede trukket fra institutionernes budgetter. Om lukkeugerne så også har givet kommunen den beregnede økonomiske gevinst, er dog stadig et åbent spørgsmål.

Man skulle tro, at så klar en konklusion ville føre til, at eksperimentet med lukkeuger blev standset. Dels af hensyn til børnene og deres forældre, dels af hensyn til medarbejderne og muligheden for fortsat at kunne rekruttere kvalificeret personale. Men nej, byrådet har netop aftalt at køre videre med ordningen i 2024 også.

Hvorfor fortsætte med noget, der så åbenlyst er så dårligt for alle – hvor konklusionen er så klar, at det eneste logiske ellers ville være at droppe lukkeugerne igen?

På Frederiksborg Amts Avis og ugeaviserne Hillerød Posten, Furesø Avis og Allerød Nyt bestræber vi os altid på at lave historier, der betyder noget for dig.

Så har du en ide til en artikel eller et tip, så send en mail til redaktionerne på hillerod@sn.dk, alleroed@sn.dk eller furesoe@sn.dk eller kontakt os på vores hovednummer 48 24 41 00.

Du kan også kontakte vores journalister direkte:

Johanne Wainø, redaktionel souschef og journalist, johanne.wainoe@sn.dk

Janne Mulvad, journalist, Hillerød, janne.mulvad@sn.dk

Mette Dolmer Thygesen, journalist, Hillerød, mette.thygesen@sn.dk

Per Skovkjær Sand, journalist. Hillerød, per.sand@sn.dk

Josefine Munch-Petersen, journalist, Hillerød, josefine.petersen@sn.dk

Anne-Mette Rasmussen, journalist, Allerød, anne.mette.rasmussen@sn.dk

Martin Stokkebro Moestrup, journalist, Allerød, martin.moestrup@sn.dk

Louise Mørch Vilster journalist, Furesø, louise.vilster@sn.dk

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...