Af Lisbet Hein, museumsinspektør på Hørsholm Egns Museum
I den nordlige del af Hørsholm Kommune ligger Kokkedal Slot - med den dejligste udsigt over både Øresund og det omkringliggende landskab.
Mange mennesker kommer dagligt i området for at gå eller løbe i naturen, for at spille golf eller for at ride. Men i mange år hvilede der en stemning af forfald både over 'slottet'" og avlsbygningerne lige vest for.
Med åbningen af Kokkedal Slot som restaurant, hotel og konferencecenter ser fremtiden nu lysere ud.
Lad os i den anledning se tilbage på Kokkedals historie, der også afspejler hele egnens historie.
Kokkedal var en fæstegård under krongodset Hørsholm indtil 1746.
Det år overdrog godsets ejer, dronning Sophie Magdalene, ejendommen til en af hoffets mest betroede mænd, Grev August v. Berckenthin, der ønskede at bygge en sommerbolig på stedet.
Kokkedals jorder stødte op til Sophienberg, kongehuseets nye lille lystslot, der fungerede som udflugtsmål fra sommerresidensen Hirschholm.
Berckenthin lod opføre det, han kaldte sit 'Landhaus Cockedahl' på Kokkedal, tegnet af Gottfried Rosenberg, en af tidens førende arkitekter, og der blev anlagt et fornemt haveanlæg, hvis alleeer førte ned mod landsbyen Vallerød mod syd.
De følgende ejere af Kokkedal var som Berckenthin af adelig herkomst, og havde som han kontakter til Kongehuset.
Men tiderne vendte: Kongehuset opgav både Hirschholm Slot og Sophienberg, og i begyndelsen af 1800-tallet blev Danmark involveret i krigen mellem de europæiske stormagter.
Den økonomiske krise betød et uroligt ejendomsmarked, og Kokkedal skiftede ejer adskillige gange - nu var køberne handelsmænd, der søgte at sikre deres formue mod den faldende pengeværdi.
Da samfundet begyndte at stabilisere sig igen, var adelens storhedstid forbi - og det var gennem 1800-tallet velstående handels- og erhvervsfolk, der formåede at erhverve et landsted som Kokkedal.
Flere af Kokkedals ejere havde opbygget deres formue gennem udenrigshandel, som konsul Block, der købte Kokkedal, da han i 1864 vendte hjem fra Hong Kong som en hovedrig mand.
Block lod Berckenthins Kokkedal ombygge, så resultatet blev den nuværende hovedbygning, hvor kun kælderen er bevaret fra det første Kokkedal.
I 1900-tallet fortsatte udviklingen - det var blandt samfundets mest fremgangsrige mænd, at Kokkedals ejere kom, som f.eks. en af Ø.K.'s stiftere, admiral Richelieu.
Den sidste privatmand i ejerrækken (1940-1963) var grosserer P. M. Daell, en af de to brødre, der havde opbygget det dengang så succesrige Daells Varehus.
Kokkedals ejere fik stor indflydelse på egnen, både (lokal)politisk og som arbejdsgivere for de mange mennesker, der var beskæftiget ved Kokkedals landbrug, i have og park samt som tjenestefolk i hovedbygningen.
Da P. M. Daell omkring 1960 besluttede at sælge Kokkedal og de betydelige arealer, der hørte til, meldte Hørsholm Kommune sig straks som køber.
Kommunen havde fra tiden omkring 1. Verdenskrig konsekvent opkøbt de større arealer, der måtte blive udbudt til salg.
Som ejer af arealerne kunne man i høj grad styre tempoet for kommunens udbygning - og til en vis grad også befolkningssammensætningen.
De store jordreserver gav samtidig kommunen en økonomisk soliditet, der øgede modstandsstyrken i økonomiske nedgangstider.
I forbindelse med købet blev der indgået en aftale om, at højst 1/3 af Kokkedals jorder må bebygges, og at almenheden skal have adgang til området omkring hovedbygningen.
Fortolkningen af denne aftale har siden været genstand for en til tider meget skarp politisk debat, der har gjort det vanskeligt at sikre slottets fremtid.
Kommunen købte Kokkedal i 1963 for at sikre sig rådighed over jorderne.
Slottet havde man ikke formuleret planer for. Det blev hurtigt en varm kartoffel i den lokalpolitiske debat.
Slottet skulle gerne sikres for eftertiden og være til glæde og gavn for lokalsamfundet.
Men hvad skulle det bruges til og hvem skulle vedligeholde og drive det?
Imens man diskuterede, forfaldt bygningen mere og mere. Den ene plan efter den anden led skibbrud, og det så sort ud på et tidspunkt lige efter årtusindskiftet, hvor slottet var så medtaget, at det var svært at tro, at det havde en fremtid.
Nu er det så alligevel lykkedes - slottet står her, nyrenoveret og flot , og en gruppe optimistiske folk står klar til at drive det som restaurations-, konference- og hotelvirksomhed.
I Hørsholm er der mange, der glæder sig over, at Kokkedal Slot bliver åbnet for offentligheden og forhåbentlig er blevet sikret for fremtiden.
Den grimme ælling bliver til en smuk svane.