Erik Wedersøe er død

Den kendte skuespiller Erik Wedersøe er natten til tirsdag død i en alder af 73 år. Det bekræfter hans bror Christian Wedersøe overfor ekstrabladet.dk.

Erik Wedersøe havde været syg gennem en længere periode og blev for godt en uge siden indlagt med en tilstødende lungebetændelse.

Erik Wedersøe blev født i Helsingør og uddannet som damefrisør. I 1957 åbnede han sin egen frisørsalon i Helsingør. Siden ernærede han sig som professionel musiker, inden han fortsatte karrieren på Århus Teaterskole. Efter to år forlod han elevskolen, da han fik tilbud om to hovedroller på Aalborg Teater. Her debuterede han i 1966 i komedien "Min skøre mors hobby" og fik siden sit egentlige gennembrud i musicalen "Hair".

Siden er det blevet til store roller i film og på teatret. Blandt andet huskes hans store rolle som Jeppe i "Jeppe på Bjerget" på Det Kongelige Teater og som kriminalinspektør i tv-serien "Rejseholdet". Erik Wedersøe instruerede i 2000 sin første film, "Anna", efter en roman af Klaus Rifbjerg

Erik Wedersøe tog i 1973 sønæringsbevis fra Københavns Navigationsskole. Og allerede året efter tog han ud at sejle i sin egen sejlbåd "Gitte Gry". En sejltur som tog adskellige år.

Da han vendte hjem til landjorden og Danmark var det for at skrive en lang række bøger om sine rejser.

Igen i årene 1981-1984 var Erik Wedersøe ude at sejle. De tre år på havet blev brugt til en verdensomsejling.

Erik Wedersøe var siden 1968 gift med Gitte Wedersøe. Hun døde i april i år.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...