Officielt: Bylisten er eneste parti uden for næste års budget

Borgmester Kasper Damsgaard (S) og 16 yderligere kommunalbestyrelsesmedlemmer har vedtaget et budget for det kommende år i Glostrup Kommune.

Borgmester Kasper Damsgaard (S) og 16 yderligere kommunalbestyrelsesmedlemmer har vedtaget et budget for det kommende år i Glostrup Kommune.

Socialdemokratiet, Det konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti og Venstre indgik for lidt over en måned siden en budgetaftale for 2024.

Bylisten stod som det eneste parti uden for aftalen, der med små ændringer blev endeligt godkendt af et flertal i Kommunalbestyrelsen i sidste uge. Begrundelsen var simpel.

- Vi fremlagde nogle ønsker til budgettet, og i de ønsker var der både fjernelser af besparelse og ønsker til budgettet. Vi fik at vide, at det kunne ikke lade sig gøre, så vi så ingen grund til at blive der, sagde Lars Thomsen fra Bylisten.

Ifølge Bylistens formand er der med det nuværende budget lagt op til, at kommunen skal bruge flere penge, end den får ind.

- Det er der ikke noget galt i et enkelt år, hvis pengene bruges fornuftigt. Det er så her, at vi har forskellige holdninger til, om pengene bruges bedst, lød det fra Lars Thomsen, inden han remsede en række ændringsforslag op.

De mange forslag mødte dog ikke opbakning blandt de øvrige partier i Kommunalbestyrelsen, for budgettet for 2024 står ifølge borgmester Kasper Damsgaard (S) på skuldrene af det budget, som blev vedtaget sidste år af Socialdemokratiet, Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre og Socialistisk Folkeparti.

Fremtidssikring

Budgettet for 2023 var blandt andet præget af store forandringer, hvor forligspartierne skulle håndtere et stort pres på kommunens udgifter.

- Vi måtte foretage nogle hårde prioriteringer, som herved har banet vejen for en mere stabil økonomisk fremtid for Glostrup, lød det fra borgmesteren i Glostrup, da budgettet for næste år blev endeligt behandlet i Kommunalbestyrelsen.

Her endte det med, at 17 ud af 18 fremmødte kommunalbestyrelsesmedlemmer stemte for et budget, der med små ændringer ligner det, som Socialdemokratiet, Det konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti og Venstre blev enige om i sidste måned.

Kasper Damsgaard fremhævede under sin budget-tale i sidste uge, at der nu er muligt at udvikle og fremtidssikre velfærden i Glostrup.

- Vi sikrer rammerne for et godt dagtilbud til vores børn. Vi har fundet penge til at opfylde lovens krav om minimumsnormeringer fra 1. januar 2024, og vi har afsat midler til, at vi kan bygge to nye daginstitutioner, så der bliver plads til de mange børn, som vi forventer flytter til Glostrup i de kommende år, sagde borgmesteren blandt andet.

På Kultur- idræts- og fritidsområdet bliver fritidspas og rådgivning-ordningen fastholdt, så alle børn får mulighed for at være med i foreningsfællesskaberne, lyder det i aftalen.

Venstre er med

Efter to år ude i kulden er Venstre atter med i en budgetaftale i Glostrup, og det er ikke, fordi det tidligere borgmesterparti er enig i alt, der står i aftalen. Ifølge Piet Papageorge (V) ser Venstre dog sig selv være med i budgettet denne gang, fordi det bringer balance i kommunens økonomi.

- Det betyder også, at Venstre har valgt at søge den indflydelse, som det er muligt, i den politiske virkelighed, der nu engang er, indledte Piet Papageorge i sin tale under budgetbehandlingen i sidste uge.

Sidste år var Venstre udenfor budgettet, fordi der blandt andet var blevet lagt op til, at klassekvotienten ville blive hævet, skatten ville stige, og biblioteket ville blive sendt over i svømmehallen. Et år senere erkender Piet Papageorge realiteterne.

- I stedet for at begræde det, har vi valgt at se på, hvordan vi sammen med budgetforligskredsen kan være med til at skabe den bedste skole med den højere klassekvotient, og hvordan vi kan skabe det bedste bibliotek på den placering, der er valgt, lød det blandt andet, da han forklarede, hvorfor Venstre i år er med i aftalen for det kommende års budget.

Folkebladet har tidligere beskrevet, at den største nyhed på anlægssiden er en aftale om at anlægge to nye daginstitutioner. Den bliver bygget i Ejby, mens der endnu ikke er sat en endelig placering på den anden.

Den største enkeltpost på driftssiden er også på børneområdet. Her bliver der afsat 3,5 millioner kroner årligt til at overholde minimumsnormeringerne.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...