Et alt for tidligt farvel. Sådan indleder fodboldklubben Brøndby IF nyheden om, at en af klubbens chefer er død tidligere på lørdagen.
Der er tale om klubbens sikkerhedschef Mickel Lauritsen, der med en kort afstikker til Liverpool har været ansvarlig for sikkerheden ved Brøndby IF’s fodboldkampe siden 2013.
- Det er med stor sorg, at Brøndby IF må meddele, at vores sikkerhedschef Mickel Lauritsen tidligere i dag er afgået ved døden. Alle i Brøndby IF er dybt berørte over Mickels pludselige og alt for tidlige bortgang, og alle vores tanker går i denne svære stund til Mickels familie, skriver klubben på sin hjemmeside Brondby.com.
Også hos den officielle fanklub kommer nyheden om sikkerhedschefens pludselige død som et chok. Ifølge Brøndby Support har Mickel Lauritsen både i sin tid som betjent hos Københavns Vestegns Politi og som sikkerhedschef i Brøndby IF været en vigtig og værdsat samarbejdspartner for fansene af klubben.
- Han gik forrest for at tage dialogen med fans, allerede dengang da han var politi-kontakt hos Vestegnen, skriver Sarah Agerklint, der er formand for Brøndby Support, på det sociale medie X, som tidligere hed Twitter.
