- Farum Midtpunkt er under standard

FARUM: Det lokale bestyrelsesmedlem af Venstre, arkitekten Erik Køgs Andersen er bekymret over planerne for udviklingen af Farum Midtby og Farum Midtpunkt.

Planerne om at udskrive en arkitektkonkurrence i et samarbejde mellem Realdania og byrådet bør give anledning til flere overvejelser, påpeger han overfor Frederiksborg Amts Avis. Blandt andet om borgergruppernes sammensætning.

- Borgergrupper består - oftest - af et flertal af borgere over 60 år. Det betyder, at det er nutidens pensionister, der vil forme vilkårene for fremtidens borgere. Efter min opfattelse burde det være bystyret, som fremkom med sine overordnede visioner/ønsker, hvorefter arkitekterne kunne lade fantasien virke, siger Erik Køgs Andersen.

Han synes, at den påtænkte konkurrence er ufuldstændig, såfremt den ikke forholder sig til to væsentlige forhold: Trafik og Farum Midtpunkt.

- Farum har et stadig stigende trafikproblem i myldretiden - især om morgenen - forårsaget af forstoppelse på motorvejen. Mange søger sydpå ad Frederiksborgvej. Ved en konkurrence om Farum Midtby er det afgørende, at man tager stilling til en udvidelse af motorvejen til to gange tre spor, en fremskyndelse af Ring 5 og flytning af Farum Station til en placering øst for bytorvet. Det er en forbrydelse mod menneskene at føre en motorvej gennem et bysamfund. Den eneste anstændige løsning er en overdækning som i Tårnby. Det vil samtidig give en lang række muligheder i relation til bytorvet. Det kan finansieres på rimelig vis, forklarer Erik Køgs Andersen.

Samtidig mener han, at der er behov for en nøgtern vurdering af Farum Midtpunkt med nutidens øjne.

- Midtpunktet har et lidt "fæstnings"-agtigt utilnærmeligt ydre. Det er da også oprindelig forudsat, at man kommer i bil til de store garagekældre. Overdimensionerede og dårligt oplyste. Herfra går man op til lange og uoverskuelige gangstrøg, der i praksis kan virke utrygge såvel om dagen som om aftenen. Det er i realiteten et 4-5 etagers kompleks uden elevatorer, langt under dagens standard. De to-etagers lejligheder på toppen er charmerende, men er uegnede for familier med børn og for ældre mennesker. Alle lejligheder er uegnede for gangbesværede, idet toiletterne er med smalle døre og høje trin og har store betonstøbte badekar. Derudover er der to høje trin ved udgang til terrasserne. Disse konstruktive forhold kan ikke ændres, siger Erik Køgs Andersen.

Han finder planerne om indretning af et plejehjem for uhensigtsmæssigt med henvisning til trafikproblemerne.

- I dag er der efterspørgsel efter tre og tre et halvt værelses lejligheder. De findes ikke her. Frem for de fire værelses lejligheder i midtpunktet foretrækker beboerne et parcelhus med friere og nære legemuligheder for børnene. Man kan sige, at bebyggelsen kombinerer parcelhusets ulemper med etagehuses ulemper, siger Erik Køgs Andersen og tilføjer:

- Tidligere var der i bebyggelsen et udstrakt socialt samvær - a la Christiania - med det eksisterer ikke længere. Der er sket et meget markant skift i beboersammensætningen. KAB administrerer den daglige drift på udmærket vis og med udstrakt service.

Organisationen varetager Blokrådet - på sin vis! Vi afventer nu på femte år aflåsningen af vore hoveddøre. Arbejdet er gået i stå, og mange opsatte låse er ødelagte i ventetiden. Tiden er løbet fra midtpunktet, der i de sidste mange år har haft utallige problemer, som kommunen totalt har svigtet. Det heraf følgende dårlige renommé smitter tilsyneladende af på erhvervsdrivendes lyst til at blive nabo og udnytte erhvervsgrunde som for eksempel Eversgrunden.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...