Prins William og Catherine er blevet gift

Da Catherine gik mod alteret i dag, sagde prins William til hende, at hun så smuk ud, fortæller mundaflæser.

Da Catherine gik mod alteret i dag, sagde prins William til hende, at hun så smuk ud, fortæller mundaflæser.

De op mod to milliarder tv-seere og de hundredtusinder af mennesker i Londons gader fik, hvad de havde håbet på: De fik hinanden.

Lidt efter klokken 12 dansk tid blev den engelske prins William og hans kæreste gennem de seneste otte år, Catherine Middleton, gift i Westminster Abbey under overværelse af næsten 1900 gæster.

Kort forinden var spændingen om dette års nok mest omtalte brudekjole blevet udløst: Kjolen var - som mange havde gættet på - designet af Sarah Burton, chefdesigner i det britiske modehus Alexander McQueen, og var en smuk, hvid langærmet kjole med håndlavede blonder.

Prins William var klædt i Irish Guards paradeuniform ved vielsen. Han blev for nylig udnævnt til æresoberst i regimentet, som han også har besøgt i Afghanistan, hvor de gør tjeneste.

Ved vielsen fik Catherine Middleton en vielsesring lavet af juvelerhuset Wartski, der også lavede vielsesringene til prins Charles og Camilla Parker-Bowles bryllup i 2005.

Ringen er lavet af guld fra Wales, og efter parrets ønske er det kun Catherine, der bærer vielsesring. Ved forlovelsen i efteråret mellem de to fik hun desuden prinsesse Dianas gamle forlovelsesring.

Efter vielsen bærer parret titlen hertug og hertuginde af Cambridge, oplyser hoffet.

Titlen som hertug er den højeste rang i den britiske adel. Parret får også den skotske titel jarl og grevinde af Strathearn, måske med henvisning til at parret i sin tid mødtes på det skotske St. Andrews University.

Parrets tredje titel en nordirsk titel: Baron og baronesse Carrickfergus.

Flere lokale nyheder

Loading...

Nyheder fra Sjælland

Loading...